Kliwia doniczkowa wybaczy zaniedbanie, ale jest toksyczna dla jednego zwierzęcia
Kliwia doniczkowa wyróżnia się intensywną barwą płatków. Nic więc dziwnego, że zdobi parapety w niejednym domu. To roślina, obok której nie da się przejść obojętnie. Zdradzamy, jakie wymagania ma ten niezwykły kwiat.
01.07.2023 15:09
Miłośnicy roślin doniczkowych z pewnością zakochają się w kliwii. Z łatwością można uczynić ją centralną ozdobą salonu lub innego pomieszczenia. Dowiedz się, jakie warunki należy jej zapewnić, aby ukazała całe swoje piękno.
Jak pielęgnować kliwię?
Roślina ta jest bardzo prosta w uprawie. Dlatego, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, to możesz spokojnie zasadzić w donicach właśnie kliwię. Podstawą jest odpowiednie podłoże, które zapewni jej prawidłowe miejsce do wzrostu i rozwoju. Kliwia doniczkowa lubi próchniczą ziemię z dodatkiem perlitu lub piasku. Ważne jest też, aby w podłożu znalazła się glinka, która będzie absorbować wodę. Takie warunki pozwolą korzeniom na swobodny rozrost. Próchnicza gleba cechuje się lekkością, przepuszczalnością i dobrym utrzymywaniem wilgoci. To sprawia, że kliwia nie wymaga częstego podlewania. Odczyn ziemi powinien mieć od 6,5 do 7 pH. Jeśli nie jesteś pewien, jakie pH ma twoja gleba, to wykonaj test.
Wymagania kliwii
Kiedy już wiesz, jaką glebę lubi ta roślina doniczkowa, czas na pielęgnację. Kliwia preferuje światło dzienne. Jednak nie powinna być narażona na mocne oddziaływanie promieni słonecznych, ponieważ doprowadzi to do poparzenia liści. Kliwia doniczkowa nie lubi też być przestawiana. Dlatego wybierz takie miejsce w domu, w którym będzie mogła stać bez dłuższy czas. Latem donice możesz wynieść na taras lub balkon, a zimą trzymaj je na parapecie. Uważaj jednak na przeciągi oraz zbyt dużą dawkę ciepła wytwarzaną przez kaloryfer. Nie podlewaj rośliny obficie. Podłoże ma być wilgotne, ale nie przemoczone. Nadmiar wody doprowadzi do gnicia korzeni i rozwoju infekcji grzybowych.
Czy kliwia doniczkowa jest trująca dla kotów?
Niestety roślina ta powinna być natychmiast wyniesiona z domu, jeśli planujemy mieć w nim kota. Kliwia doniczkowa jest dla nich silnie trująca i powoduje szereg dolegliwości: ślinotok, biegunki, wymioty. Jej obecność wywołuje też: podrażnienia skóry i błon śluzowych, nieprawidłową pracę serca oraz uszkodzenia nerek i wątroby. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmieci zwierzęcia.