Kolekcjonerzy płacą krocie za stare banknoty z PRL‑u! Są warte majątek
Masz w domu stare banknoty z czasów PRL-u i zastanawiasz się, co z nimi zrobić? Okazuje się, że możesz zbić na nich całkiem pokaźną sumę. Wyjaśniamy, jak zarobić na starych banknotach i gdzie zgłosić się ze sprzedażą.
W trakcie sprzątania domu ze zdziwieniem odkryłeś, że posiadasz trochę banknotów z czasów PRL-u? Możesz się tylko cieszyć. Obecnie kosztują krocie. Gdzie zgłosić się z takim banknotem? Jak się targować? Które nominały mają największą wartość?
Masz w domu pieniądze z PRL-u? Czym prędzej je sprzedaj
Choć czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej już dawno bezpowrotnie minęły, wiele osób ciepło je wspomina. Część z nas pozostawiła sobie pamiątki z tamtych czasów, a wśród nich, także banknoty. Po denominacji, czyli reformie walutowej, która miała miejsce w 1950 i 1995 roku, wartość banknotów znacznie spadła. W 1995 roku, za 10 000 starych złotych można było kupić sobie kilka... bułek.
Banknoty kolekcjonerskie produkowane były na zamówienie Narodowego Banku Polskiego przez Wytwórnie Papierów Wartościowych. Niektóre z nich do dzisiaj mają ogromną wartość. Zależy to jednak od kilku czynników, takich jak: nominał, rok produkcji, stan banknotu i ich dostępność rynku.
Które banknoty z PRL-u są najwięcej warte?
Niektóre banknoty są warte nawet 2000 złotych. Jednak cena może ulec zmianie. Wszystko zależy do warunków panujących na giełdzie. Które nominały są najwięcej warte? Za banknot przedstawiający 1050. rocznicę Chrztu Polski dostaniesz od 1799 zł do 2999,99 złotych. Natomiast banknot wyprodukowany z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina kosztuje od 99 do 299 złotych. Cena za 50000 Złotych Polska 1993 seria C st 1-/2+ zaczyna się od 103,5 złotych. Za banknot z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego wyprodukowany z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości otrzymasz nawet 899 złotych.
A co z popularnym banknotem upamiętniającym Bitwę Warszawską? NBP podaje, że aktualna cena wynosi od 199,99 do nawet 319 złotych. Prawie 1000 złotych otrzymasz za wymianę nominału wyprodukowanego z okazji 100. rocznicy utworzenia Legionów Polskich. Jeśli jesteś w posiadaniu banknotu z Janem Długoszem, wyprodukowanym z okazji 600. rocznicy urodzin tej wybitnej postaci, otrzymasz nawet 1799 złotych. Każdy nominał przedstawiający rocznice odzyskania niepodległości czy wizerunek poety lub uczonego bądź Giełdę Papierów Wartościowych jest bardzo cenny. Cena zależy od stanu i serii banknotu. Gdzie wysłać takie banknoty na wymianę? Do głównej centrali Narodowego Banku Polskiego w Warszawie. Wystarczy włożyć je do koperty i przesłać kurierem. W środku powinien znajdować się wniosek o wymianę pieniędzy.