DomKuchnia i jadalniaOd białego do brązowego - kolor skorupki jajka kurzego nie wpływa na jego wartość odżywczą

Od białego do brązowego - kolor skorupki jajka kurzego nie wpływa na jego wartość odżywczą

Od białego do brązowego - kolor skorupki jajka kurzego nie wpływa na jego wartość odżywczą

11.04.2022 08:51, aktual.: 11.04.2022 10:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Skorupki kurzych jaj miewają różne kolory i odcienie. Od czego zależy ich zabarwienie? Czy wpływa ono na jakość oraz smak jajka?

pinterest
pinterest

Białe kontra brązowe

Skorupka kurzych jaj ma zasadniczo dwie barwy: białą oraz brązową/beżową (pojawiają się różne odcienie brązu). W Polsce utarło się przekonanie, że jajka o brązowej skorupce są zdrowsze i bardziej naturalne, a białe wiążą się z hodowlą przemysłową. Tymczasem to przeświadczenie mija się z prawdą.

freewill-lastwish/reddit
freewill-lastwish/reddit

Wszystko zależy od genów

Kolor skorupki jajka zależy od genów kury oraz koloru jej piór. Ptaki o białym upierzeniu będą znosiły jaja o białych skorupkach. Im ciemniejsze pióra, tym ciemniejsze skorupki jaj. Zabarwienie skorupki determinuje pigment protoporfiryna IX. Najwięcej wytwarzają go kury, które posiadają brązowe pióra, a te o białym umaszczeniu posiadają go najmniej. Jednym słowem: wszystko zależy od genów.

Ważna pasza

Oczywiście pasza, rodzaj hodowli i poziom stresu też mogą mieć wpływ na kolor skorupki. Jednak te czynniki są w stanie spowodować jedynie lekkie rozjaśnienie lub przyciemnienie skorupki (nie zmienią całkowicie jej barwy).

pinterest
pinterest

Tak samo zdrowe

Wiadomo na pewno, że wszystkie jajka, bez względu na kolor skorupki, są tak samo zdrowe i zawierają podobne składniki odżywcze. Różnica może być jedynie w twardości i wytrzymałości skorupki. Składa się ona z magnezu, węglanu wapnia i węglanu fosforu. Jeśli skorupka nie pęka w dłoniach to znak, że kura miała zbilansowaną dietę bogatą w wapń.

P_U_K_E_K_O/reddit
P_U_K_E_K_O/reddit

Zielone jaja

Co ciekawe istnieją rasy kur, których jaja mają zielono-niebieską skorupkę. To zasługa pigmentu zwanego biliwerdyną. Jaja w odcieniach błękitu i zieleni znoszą ptaki rasy: Dongxiang i  Lushi (obie pochodzą z Chin), a także Araucana (Ameryka Południowa) czy Ameraucana (USA).

pinterest
pinterest

Jakie jajka najczęściej kupujesz?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także