Od białego do brązowego - kolor skorupki jajka kurzego nie wpływa na jego wartość odżywczą
Skorupki kurzych jaj miewają różne kolory i odcienie. Od czego zależy ich zabarwienie? Czy wpływa ono na jakość oraz smak jajka?
11.04.2022 | aktual.: 11.04.2022 10:54
Białe kontra brązowe
Skorupka kurzych jaj ma zasadniczo dwie barwy: białą oraz brązową/beżową (pojawiają się różne odcienie brązu). W Polsce utarło się przekonanie, że jajka o brązowej skorupce są zdrowsze i bardziej naturalne, a białe wiążą się z hodowlą przemysłową. Tymczasem to przeświadczenie mija się z prawdą.
Wszystko zależy od genów
Kolor skorupki jajka zależy od genów kury oraz koloru jej piór. Ptaki o białym upierzeniu będą znosiły jaja o białych skorupkach. Im ciemniejsze pióra, tym ciemniejsze skorupki jaj. Zabarwienie skorupki determinuje pigment protoporfiryna IX. Najwięcej wytwarzają go kury, które posiadają brązowe pióra, a te o białym umaszczeniu posiadają go najmniej. Jednym słowem: wszystko zależy od genów.
Ważna pasza
Oczywiście pasza, rodzaj hodowli i poziom stresu też mogą mieć wpływ na kolor skorupki. Jednak te czynniki są w stanie spowodować jedynie lekkie rozjaśnienie lub przyciemnienie skorupki (nie zmienią całkowicie jej barwy).
Tak samo zdrowe
Wiadomo na pewno, że wszystkie jajka, bez względu na kolor skorupki, są tak samo zdrowe i zawierają podobne składniki odżywcze. Różnica może być jedynie w twardości i wytrzymałości skorupki. Składa się ona z magnezu, węglanu wapnia i węglanu fosforu. Jeśli skorupka nie pęka w dłoniach to znak, że kura miała zbilansowaną dietę bogatą w wapń.
Zielone jaja
Co ciekawe istnieją rasy kur, których jaja mają zielono-niebieską skorupkę. To zasługa pigmentu zwanego biliwerdyną. Jaja w odcieniach błękitu i zieleni znoszą ptaki rasy: Dongxiang i Lushi (obie pochodzą z Chin), a także Araucana (Ameryka Południowa) czy Ameraucana (USA).
Jakie jajka najczęściej kupujesz?