PoradyLajfhakiKoniczyna szpeci trawnik? Oto co musisz zrobić, żeby się jej pozbyć

Koniczyna szpeci trawnik? Oto co musisz zrobić, żeby się jej pozbyć

Koniczyna to dla osób marzących o idealnym trawniku prawdziwe utrapienie. Szybko się rozrasta i trudno ją usunąć. Podpowiadamy, jak pozbyć się koniczyny z trawnika.

Jak pozbyć się koniczyny z trawnika? Fot. Pixabay
Jak pozbyć się koniczyny z trawnika? Fot. Pixabay

27.05.2023 19:08

Utrzymanie idealnego trawnika nie jest tak łatwe, jak wielu osobom początkowo się wydaje. Aby trawa rosła piękna i gęsta, wymaga licznych zabiegów pielęgnacyjnych oraz nawożenia. Nawet mimo tych zabiegów mogą pojawić się chwasty i inne niechciane rośliny. Jedną z nich jest koniczyna, która szybko się rozrasta i potrafi całkowicie zdominować duże połacie trawnika. Podpowiadamy, jak możesz się jej pozbyć.

Dlaczego koniczyna pojawia się na trawniku?

Koniczyna jest rośliną o małych wymaganiach, która szybko się rozrasta dzięki łodygom rozłogowym. Jest dużo odporniejsza od trawy, dlatego często występuje na trawnikach, które są słabo nawożone i pielęgnowane. Czynnikiem, który sprzyja rozrostowi koniczyny, jest niskie pH gleby. Dobrze czuje się w mocnokwaśnym podłożu, czego nie można powiedzieć o trawie (optymalne pH wynosi w jej przypadku 5,5-6,5). Niechciana roślina (podobnie jak mech) często pojawia się na zacienionych częściach trawnika. Dzieje się tak, kiedy w ogrodzie zasadzono odmianę trawy mało odporną na zacienienie.

Jak pozbyć się koniczyny z trawnika? Fot. Pexels
Jak pozbyć się koniczyny z trawnika? Fot. Pexels

Czy warto pozbyć się koniczyny z trawnika?

Zwolennicy angielskich trawników z pewnością uważają, że koniczyna szpeci idealną zieloną połać. Innego zdania są osoby, które wybierają bardziej różnorodną biologicznie murawę zamiast trawnika. Jest przynajmniej kilka powodów by, zamiast zwalczać koniczynę, pozwolić jej rosnąć w ogrodzie.

  • Koniczyna ma ładne, drobne listki i równie urodziwe białe lub czerwone kwiaty. Może więc być ozdobą trawnika.
  • Koniczyna jest rośliną miododajną. Pszczoły chętnie zbierają z niej nektar oraz pyłek.
  • Koniczyna ma również liczne lecznicze właściwości. Stosowana zewnętrznie może łagodzić świąd. Z kolei napary z koniczyny mają bardzo dobry wpływ na kobiecą gospodarkę hormonalną - pomagają regulować cykl miesiączkowy i łagodzą objawy menopauzy.

Jak pozbyć się koniczyny z trawnika?

Oczywiście możesz zastosować herbicidy lub inne chemiczne środkichwastobójcze. Są jednak bardziej ekologiczne sposoby na rozwiązanie problemu. Kluczem do usunięcia z trawnika koniczyny jest odpowiednia pielęgnacja.

  • Jeśli dopiero zakładasz trawnik, powinieneś odchwaścić ziemię. Zrób to na dwa tygodnie przed wysianiem trawy. Preparat chwastobójczy zniszczy ewentualne pozostałościi nasiona koniczyny, które mogą znajdować się w glebie.
  • Zastosuj wapnowanie gleby. W ziemi o bardziej zasadowym pH koniczyna będzie miała trudniejsze warunki do rozwoju. Zabieg najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną lub jesienią (poza okresem wegetacyjnym roślin). Jeśli koniecznie chcesz przeprowadzić go w okresie wegetacji pamiętaj, by zachować 4 tygodnie odstępu od nawożenia trawnika.
  • Odpowiednio dbaj o trawnik. Pamiętaj o wiosennej wertykulacji, która pomoże przerwać łodygi koniczyny i utrudni jej rozprzestrzenianie się w ogrodzie. Zabieg należy przeprowadzać co roku na początku sezonu na trawnikach, które mają więcej niż 2 lata.
  • Regularnie korzystaj z nawozu do trawnika. Pierwszy zabieg przeprowadź zaraz po wiosennej wertykulacji. Kolejne wykonuj zgodnie z zaleceniami producenta nawozu. Pamiętaj, że nawozy mineralne należy stosować częściej (co kilka tygodni), ponieważ rośliny szybko wchłaniają zawarte w nich substancje odżywcze. Nawozy organiczne można stosować rzadziej (3 razy w roku), ponieważ zawarte w nich składniki odżywcze wystarczają roślinom na ok. 3 miesiące.
Jak pozbyć się koniczyny z trawnika? Fot. Pixabay
Jak pozbyć się koniczyny z trawnika? Fot. Pixabay
ogródtrawniktrawa