PoradySprzątanieKosztuje grosze, a działa jak silna chemia. Ten proszek to pogromca brudu

Kosztuje grosze, a działa jak silna chemia. Ten proszek to pogromca brudu

Z tym proszkiem mycie łazienki to błahostka.
Z tym proszkiem mycie łazienki to błahostka.
Źródło zdjęć: © Genialne.pl
01.11.2023 15:42

Mycie łazienki może być łatwiejsze, niż sądzisz! W dodatku nie musisz wydawać pieniędzy na drogie detergenty. Wszystko załatwisz w kilka minut tanimi środkami, które masz w kuchennej szafce. Kiedy raz spróbujesz tego patentu, nie będziesz chciał sprzątać inaczej.

Naturalne, domowe środki czystości coraz częściej zastępują sklepową chemię. Trudno się dziwić, ponieważ są bezpieczniejsze, nie obciążają nadmiernie środowiska naturalnego, a do tego możesz je zrobić z tanich produktów, które zawsze masz pod ręką. Nie wierzysz? Środek do mycia łazienki to najlepszy przykład! Zrobisz go z dwóch składników, których używasz m.in. do pieczenia ciasta.

Jaki jest patent na naturalne mycie łazienki?

Do zrobienia uniwersalnego środka, który ułatwi mycie łazienki, potrzebujesz trzech składników, z czego dwa — jak już wspomnieliśmy — wykorzystujesz zwykle w kuchni. Przygotuj: sodę oczyszczoną, sól oraz olejek eteryczny. Możesz wykorzystać dowolny zapach, ale w łazience najlepiej sprawdzą się te, które kojarzą się ze świeżością, czyli np. mięta lub świerk. W misce wymieszaj 8 łyżek sody oczyszczonej i 2 łyżki soli. Na koniec dodaj kilka kropli olejku. Taka ilość preparatu powinna spokojnie wystarczyć do wysprzątania całej łazienki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego sól i soda nadają się do sprzątania?

Soda oczyszczona doskonale nadaje się nie tylko do czyszczenia wyposażenia łazienki. Jest substancją lekko żrącą oraz ścierną. Dzięki temu z łatwością rozpuszcza zabrudzenia. Poza tym ma zdolność neutralizowania brzydkich zapachów. Z kolei sól również rozpuszcza zabrudzenia. Radzi sobie nawet z uporczywym brudem (poza łazienką można ją stosować m.in. do mycia przypalonych garnków). Dodatkowo wybiela czyszczone powierzchnie.

Mycie łazienki, w tym sedesu, może być prostsze, niż myślisz.
Mycie łazienki, w tym sedesu, może być prostsze, niż myślisz.© Genialne.pl

Jak używać tej mieszanki?

Mieszanka czyszcząca gotowa, czas więc rozpocząć wielkie mycie łazienki! Załóż rękawice (pamiętaj, soda jest żrąca!), przygotuj czystą ściereczkę lub gąbkę do mycia naczyń i zabierz się do pracy. Wszystko zajmie ci co najwyżej kilkanaście minut.

  • W pierwszej kolejności wsyp garść proszku do muszli sedesowej i zamknij klapę. Nie spuszczaj wody. Zostaw mieszankę na powierzchni na jakiś czas.
  • Czekając, aż mieszanka rozpuści zabrudzenia w sedesie, zabierz się za pozostałe elementy wyposażenia łazienki.
  • Rozprowadź mieszankę na zlewie, wannie i kranach (możesz myć nią również kafelki, ale do tego potrzebna jest większa porcja preparatu). Następnie wetrzyj proszek w czyszczone powierzchnie za pomocą mokrej szmatki. Zakamarki możesz wyszorować starą szczoteczką do zębów. Na koniec spłucz resztki proszku wodą.
  • Kiedy już wszystkie pozostałe elementy lśnią czystością, wróć do toalety. Jeśli była bardzo brudna, możesz przetrzeć ją szczotką do WC. Jeśli nie, nie musisz tego robić. Proszek sam usunął z pewnością lżejsze zabrudzenia i bakterie. Aby zmyć go z ceramicznej powierzchni, po prostu spuść wodę.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także