NewsyKot naprawdę się uśmiecha czy to złudzenie optyczne? Zagadka rozwiązana

Kot naprawdę się uśmiecha czy to złudzenie optyczne? Zagadka rozwiązana

Każdy opiekun kota przynajmniej raz w życiu zadał sobie pytanie, czy koty potrafią się uśmiechać. Naukowcy postanowili to przebadać. Wyniki zaskoczyły wszystkich.

Czy koty mogą się uśmiechać, fot. Gettyimages
Czy koty mogą się uśmiechać, fot. Gettyimages
Adrianna Trusiuk

22.10.2023 14:00

Koty to bardzo tajemnicze stworzenia, które nie są zbyt wylewne w uczuciach. Nie oznacza to jednak, że nie przywiązują się do człowieka — wręcz przeciwnie. Naukowcy udowodnili, że kot kocha nas tak samo jak pies, mimo że nie okazuje tego w tak oczywisty sposób.

Czy koty mogą się uśmiechać?

Mimika kotów rozbawiła do łez niejedną osobę. Mięśnie twarzy u kotów pozwalają na pokazanie złości, strachu, zaskoczenia czy zrelaksowania. Niestety, nie można tego powiedzieć o uśmiechu, bowiem koty nie są w stanie ułożyć mięśni w taki sposób, aby przypominało to uśmiech. Badacze z uniwersytetu w Portsmouth i Sussex, udowodnili, że koty się uśmiechają, jednak używają do tego innej części ciała. Chodzi o oczy. Kiedy kot patrzy nam w oczy, a następnie powoli mruga powiekami, to znak, że się cieszy. "Zdecydowanie nie jest łatwo badać naturalne zachowania kotów, dlatego te wyniki zapewniają rzadki wgląd w świat komunikacji kot-człowiek"  - tłumaczy dr Leanne Proops z Uniwersytetu w Portsmouth, w rozmowie z portalem studyfinds.org.

Czy koty mogą się uśmiechać? Fot. Unsplash
Czy koty mogą się uśmiechać? Fot. Unsplash

Choć tego nie okazują, koty bardzo się do nas przywiązują

W badaniu wzięło udział 45 kotów w różnym wieku. Część z nich miało zaledwie kilka miesięcy, a najstarszy badany kot aż 17 lat. Przeprowadzono dwa testy. W pierwszym z nich brali udział właściciele badanych kotów, który mrugali do swoich podopiecznych. W drugim teście właścicieli zastąpili badacze, którzy wykonywali dokładnie ten sam gest. Okazało się, że koty "odmrugiwały" tylko swoim opiekunom, a badaczy po prostu ignorowali. Zdaniem badaczy, to właśnie mruganie jest odpowiednikiem uśmiechu u mruczków. I choć pozory wskazują przeciwnie, koty to bardzo towarzyskie stworzenia. Potrzebują naszej czułości, uwagi i opieki. Wiele właścicieli kotów zastanawia się, jak pokazać swojemu puchatemu podopiecznemu, że darzy się go uczuciem. Naukowcy są zdania, że wystarczy spojrzeć kotu w oczy, a następnie powoli mrugnąć powiekami. To dla kota informacja brzmiąca "cieszę się, że tu jesteś, kocham cię". Jeżeli kot odwzajemni ten gest, w ten sposób da ci znać, że odwzajemnia twoje uczucia.

Czy koty mogą się uśmiechać, fot. Unsplash
Czy koty mogą się uśmiechać, fot. Unsplash