PoradyLajfhakiKraina 44 wysp znajduje się w Polsce. Przyciąga turystów jak magnes

Kraina 44 wysp znajduje się w Polsce. Przyciąga turystów jak magnes

kraina 44 wysp, fot. Getty Images
kraina 44 wysp, fot. Getty Images
27.07.2023 14:09

Jak się okazuje, nie trzeba jechać daleko, aby zwiedzić aż 44 wyspy. Prawdziwą perełkę, która nie traci na popularności od wielu lat mamy w Polsce. Zobacz, co ma do zaoferowania kraina 44 wysp.

Co roku ponad 65% Polaków spędza wakacje w kraju, a 42% nad morzem. Jednak niewielu wie o tym, że popularna miejscowość — Świnoujście ma tak dużo do zaoferowania. To możliwe, ponieważ miasto jest ulokowane na 44 wyspach, przez co szturmem odwiedzają je urlopowicze.

Kraina 44 wysp leży nad polskim morzem

Nazwa ta brzmi bardzo egzotycznie, ale dzięki temu przyciąga turystów jak magnes. Warto dodać, że to jedyne takie miasto w Polsce, które wyróżnia się trzema dużymi wyspami: Uznam, Wolin i Karsibór oraz mniejszymi (jest ich 41), które są niezamieszkane. Świnoujście zyskało sobie status kurortu, który jest popularny także wśród zagranicznych turystów. Co ciekawe powierzchnia miasta cały czas się powiększa ze względu na nanoszony przez prądy morskie piasek. Przez około 200 lat linia brzegowa zwiększyła się o blisko 1,5 kilometra. Na dodatek to miasto jest najdalej wysuniętym punktem na północy-zachód w naszym kraju. Wielu bawi nazwa miejscowości, która wcale nie jest dowcipem. Okazuje się, że pochodzi ona od rzeki Świnia, która w tym mieście uchodzi do MorzaBałtyckiego. Dlatego nazwano je Świnoujście, a według legend polska nazwa jest dosłownym tłumaczeniem z języka niemieckiego wyrazu Swinemünde. W obrębie Polski znajduje się blisko 40 km2 wyspy Uznam, która pełni funkcję administracyjno-usługową.

Obraz

Jakie atrakcje można zobaczyć w Świnoujściu?

  • Świnoujście posiada najszersze w naszym kraju plaże, których łącznie jest 10 km. W efekcie tworzą łagodne i płytkie kąpieliska.
  • Stawa Młyny to prawdziwy symbol miasta, pochodzący z XIX wieku. Znajduje się on na zachodnim falochronie i jest chętnie odwiedzany przez turystów. Co ciekawe "młyn" ma na swoim koncie także rolę filmową, w ekranizacji noweli "Latarnik" Henryka Sienkiewicza.
  • Dzielnica nadmorska wraz z "zieloną enklawą" to warte odwiedzenia miejsce w Świnoujściu. Znajduje się tam park zdrojowy oraz Fort Anioła. Natomiast w starym ratuszu zlokalizowane jest Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Natomiast na spacerze po ul. Piastowskiej zobaczymy Kościół Najświętszej Marii Panny — Gwiazdy Morza z XIX wieku.
  • W Świnoujściu znajduje się także najwyższa latarnia w Polsce, która ma aż 65 metrów wysokości i 308 schodów do pokonania.
  • Koniecznie należy udać się do Wolińskiego Parku Narodowego, aby zobaczyć najwyższe wybrzeże klifowe w tym kraju. W okolicy znajduje się też skansen Centrum Słowian i Wikingów, co będzie nie lada gratką dla fanów historii.
Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także