PoradyDomowe trikiKratkę wentylacyjną czyszczę bez większego wysiłku. Szybko staje się sterylna

Kratkę wentylacyjną czyszczę bez większego wysiłku. Szybko staje się sterylna

jak wyczyścić kratkę wentylacyjną, fot. Genialne
jak wyczyścić kratkę wentylacyjną, fot. Genialne
Adrianna Trusiuk

04.09.2023 16:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kratka wentylacyjna to jeden z tych elementów wyposażenia, który czyści się najrzadziej. To błąd, bowiem zbiera się na niej ogrom kurzu i tłuszczu. Wyjaśniamy, jak wyczyścić kratkę wentylacyjną w prosty sposób.

Najczęściej znajdują się w kuchni i łazience. Zapewniają prawidłowy obieg powietrza w domu. Niestety, osadza się na nich kurz i liczne bakterie, które przedostają się do wdychanego powietrza. Jak często powinno czyścić się kratkę wentylacyjną? Najlepiej raz w miesiącu. Samo przetarcie kurzu nie wystarczy. Potrzebne będą mocniejsze środki.

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną?

Na kratce zbiera się kurz, wilgoć, a także tłuszcz. Dlatego też należy czyścić ją przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki temu zabiegowi zapobiegniesz przedostaniu się do powietrza związek pleśni, grzybów czy roztoczy. Jak więc wymyć kratkę wentylacyjną? Musisz zdjąć ją ze ściany. Następnie, włóż ją do niewielkiej miski i zalej ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Pozostaw ją tak na 15 minut. Jeśli masz w domu zmywarkę, włóż do niej wstępnie oczyszczoną kratkę i włącz wybrany program. Po zakończeniu mycia, kratka będzie całkowicie pozbawiona szkodliwych drobnoustrojów.

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną, fot. Adobe Stock
Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną, fot. Adobe Stock

Jak zdezynfekować kartkę wentylacyjną?

Nie masz zmywarki? To nie problem. Jeśli chcesz wyczyścić kratkę wentylacyjną, przygotuj niewielką miskę, patyczki do uszu, starą szczoteczkę do zębów, płyn do mycia naczyń oraz sodę oczyszczoną. Kratkę zdejmij ze ściany, a następnie, zanurz w ciepłej wodzie z dodatkiem dwóch łyżek płynu do mycia naczyń. Pozostaw ją tak na kwadrans, a następnie, sięgnij po szczoteczkę do zębów i przetrzyj nią wszystkie zakamarki. Najmniejsze załamania wyczyść zanurzonym w detergencie patyczkiem do ucha. Czystą kratkę posyp obficie sodą oczyszczona. Proszek pozostaw na powierzchni przez kolejne 15 minut. Soda oczyszczona nie tylko wybieli plastik, ale przede wszystkim, dokładnie go zdezynfekuje. Sodę spłucz ciepłą wodą, a kratkę wytrzyj do sucha czystą ścierką. Na końcu, umieść ją z powrotem w otworze wentylacyjnym. Zabieg powtarzaj raz w miesiącu, a jeśli masz w domu alergika, raz na dwa tygodnie.

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną? Fot. Adobe Stock
Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną? Fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także