PoradyLajfhakiKsiądz nie pozostawia wątpliwości. Kategoryczne "nie!" dla symboli religijnych na zniczach

Ksiądz nie pozostawia wątpliwości. Kategoryczne "nie!" dla symboli religijnych na zniczach

znicze, fot. Gettyimages
znicze, fot. Gettyimages
29.10.2023 11:57, aktualizacja: 29.10.2023 12:08

Do uroczystości Wszystkich Świętych pozostało niewiele czasu, przez co każdy z nas śpieszy się z porządkowaniem grobów na ostatnią chwilę. Od lat jesteśmy przyzwyczajeni do kupowania wiązanek, chryzantem oraz zniczy. Jednak okazuje się, że nie wszystkie znicze nadają się na grób.

Nie od dziś wiadomo, że znicz zniczowi nierówny, jeśli chodzi o długość palenia. Dlatego zazwyczaj wybieramy takie, aby świeciły się jak najdłużej oraz wyglądały estetycznie. Wiele osób w tym czasie ma całą strategię na to, jak je odpowiednio rozmieścić na pomniku. Często pojawiają się na nagrobnej płycie również  te z motywami religijnymi, przed którymi ostrzega ksiądz Janusz Chyła.

Znicze z symbolami religijnymi są nie na miejscu?

Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele motywów zniczy: w różnych kolorach, kształtach oraz wielkości. Wiele osób od lat kupuje te klasyczne, a inni stawiają na bogato zdobione. Jednak mało kto wie, że nie wszystkie powinny znaleźć się na grobach naszych bliskich. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi księdza doktora Janusza Chyły, który na co dzień jest wykładowcą oraz proboszczem parafii pod wezwaniem Matki Królowej Polski w Chojnicach.

W swoich mediach społecznościowych opublikował wpis, który podzielił internautów. Uważa on, że znicze z symbolami religijnymi (np. krzyżami) nigdy nie powinny być przez nas kupowane, ponieważ kiedy się zużyją i tak trafią na śmietnik. Okazuje się, że w kościele katolickim taka praktyka zakrawa na świętokradztwo. Jednak wielu internautów nie podzieliło opinii kapłana. Uważają oni, że w śmietnikach często znajdują się m.in. zeszyty do religii lub obrazki z wizerunkami świętych kościoła. W całym sporze pojawił się trzeci wątek — o wagę uroczystości Wszystkich Świętych, która od wielu lat okraszona jest komercją.

Czy obecność symboli religijnych na zniczach to największy problem?

Według wielu duchowych dzień Wszystkich Świętych został pozbawiony religijnej otoczki oraz poczucia zadumy i modlitwy. Podkreślają oni, że co roku wpadamy w "szał", zapominając o tym, co jest tak naprawdę ważne. Wszystkie kwiaty, znicze i pozostałe ozdoby powinny być tylko drobnymi "prezentami" dla zmarłych. Jednak największą wartość ma mieć nasza modlitwa za ich dusze, która według religii ma im pomóc dostać się do nieba.

Znicze z wymiennymi wkładami to duża oszczędność. Fot. Pixabay
Znicze z wymiennymi wkładami to duża oszczędność. Fot. Pixabay
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także