NewsyKsiądz z TikTok'a wyjawił, jaka jest zaleta życia w celibacie. Pozbył się problemu

Ksiądz z TikTok'a wyjawił, jaka jest zaleta życia w celibacie. Pozbył się problemu

Ten ksiądz podał jeden plus celibatu
Ten ksiądz podał jeden plus celibatu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, TikTok | Wheat field, ks.sebastianpicur
12.02.2024 15:50

Celibat to nic innego jak bezżenność osób duchowych w kościele katolickim, która dla większości wierzących jest czym całkowicie zrozumiałym. Nie oznacza to jednak, że wszyscy są zwolennikami celibatu. Dyskusje społeczne na ten temat są niekiedy burzliwe. Ten ksiądz z TikTok'a podał zaledwie jeden plus celibatu, który przekonał, ale i rozbawił internautów.

Wiele osób z pewnością zastanawia się nad tym, z jakiego powodu osoby duchowne nie mogą mieć żony lub męża. Wynika to z tradycji, ale też prawa kościoła katolickiego, które jest nieugięte w tej kwestii. Zapytany o to duchowny wcale nie zamierzał tłumaczyć, "co to celibat", a z pytania o atuty bezżeństwa wyszedł z dawką poczucia humoru, które często jest najlepszą odpowiedzią. Co jest plusem życia w celibacie?

Jaki jest atut celibatu według księdza z TikTok'a?

Ksiądz Sebastian Picur zyskał sobie na TikTok'u niebywałą popularność za sprawą swojego poczucia humoru, ale też odpowiedzi na nurtujące pytania, które często nie są łatwe. Duchowny influencer bardzo często wykazuje się ogromną cierpliwością w stosunku do różnych poważnych lub śmiesznych tematów. Jego obserwatorzy pytają o wszystko, co związane z tradycją, ale też zasadami obowiązującymi katolików, a nawet proszą o jego komentarze do bieżących wydarzeń z życia Kościoła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jednym z trudniejszych pytań było to o celibat, który zawsze wywołuje skrajne emocje wśród ludzi. Wszyscy dostrzegają tylko minusy bezżeństwa osób duchowych, ale ks. Sebastian Picur podał na swoim TikTok'u krótką, ale wyczerpującą oraz satysfakcjonującą wielu mężczyzn odpowiedź. Dzięki temu rozbawił swoich obserwatorów, ale też wytrącił hejterom celibatu wszystkie argumenty zaledwie jednym zdaniem. Wielu internautów pod wideo zgodziło się z ks. Picurem, ale też doceniło jego poczucie humoru oraz sprytne rozwiązanie kwestii celibatu. Tak @ks.sebastianpicur podał jeden atut bezżeństwa: 

Brak teściowej jako plus celibatu? Nie sposób nie zgodzić się z księdzem, że to wystarczający argument, ponieważ teściowe są różne. W wielu żartach, ale też historiach, relacja zięcia i teściowej często idzie jak po grudzie, przez co panowie mają z nimi bardzo trudny żywot. Czy ta odpowiedź to jedyne wyjaśnienie celibatu? Mało kto wie, czym on tak naprawdę jest i skąd się wziął.

Co to jest celibat?

Historia kościoła katolickiego jest o wiele ciekawsza, niż może się wydawać, a szczególnie interesujący okazuje się celibat. Wiele osób z pewnością nie zdaje sobie sprawy, że bezżeństwo duchownych w Kodeksie prawa kanoniczego pojawiło się dopiero w 1917 roku! W wiekach wcześniejszych istniały ogromne kapłańskie dynastie, a całkowicie normalną kwestią było to, że syn dziedziczył papiestwo po ojcu. Dziś celibat ma sprawić, aby duchowni angażowali się tylko w swoje powołanie oraz wykonywanie spraw Bożych na ziemi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także