InspiracjePomysłyKolory szat liturgicznych księży nie są przypadkowe. Zobacz co oznaczają

Kolory szat liturgicznych księży nie są przypadkowe. Zobacz co oznaczają

Z pewnością każdy przynajmniej raz zastanawiał się nad tym, czy ksiądz zmienia kolory szat liturgicznych pod wpływem swojego samopoczucia, a może ze względu na zmieniające się pory roku? Nic bardziej mylnego i w przypadku Kościoła katolickiego kolor ornatów oraz stuł księży ma ogromne znaczenie, ale niezbyt wiele osób to wie.

Ksiądz wcale nie ubiera się w konkretny kolor przez swój humor
Ksiądz wcale nie ubiera się w konkretny kolor przez swój humor
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

31.01.2024 11:24

Wierzące osoby z pewnością wiedzą, czym są okresy liturgiczne w Kościele katolickim. Można powiedzieć, że katolicy oraz księża mają kalendarz liturgiczny roku, który jest nierozerwalnie związany z tradycją oraz zasadami liturgiki. Właśnie w nim zawarty jest nie tylko jego początek i koniec, ale wszystkie święta, do których przyporządkowane są konkretne barwy na strojach księży, ministrantów oraz wystroju świątyń. Jakie jest ich znaczenie?

Jakie znaczenie mają szaty zakładane przez księdza?

Mało kto wie, że sam ornat ma ogromne znaczenie, a symbolizuje mękę oraz śmierć Jezusa, ale też przypomina za każdym razem księdzu o jego powołaniu, czyli obowiązku wobec ludzi i Boga. Przed założeniem ornatu najpierw ubiera się albę, dopiero potem stułę, humerał oraz cingulum lub kapy, a na sam koniec zakłada ornat. W przypadku wyboru jego koloru konieczna jest znajomość kalendarza liturgicznego, który jasno określa konkretne barwy. Niekiedy ornaty są zielone, a innym razem fioletowe, białe, a nawet srebrne i bogato zdobione.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Księża doskonale wiedzą, kiedy założyć konkretny kolor ornatu. Obowiązuje sześć podstawowych barw, a każda z nich oznacza coś zupełnie innego. Wszystko wynika z tradycji kościoła oraz Biblii, czyli świętej księgi katolików, która przepełniona jest nie tylko według wiary słowem Bożym, ale też konkretnymi symbolami oraz kolorami, które często są przypisywane do opisywanych tam wydarzeń.

Co oznaczają kolory ornatów księży?

Początkiem roku liturgicznego jest adwent, który wyróżnia się kolorem fioletowym. W tym czasie aż do 25 grudnia księża oraz służba liturgiczna, jak również wystrój kościoła jest przystrojony właśnie tą barwą, która oznacza oczekiwanie na narodzenie, czyli przyjście Jezusa. Ten sam kolor jest zakładany także w okresie wielkiego postu, czyli między Środą Popielcową a Niedzielą Wielkanocną, a wtedy odcień ten symbolizuję pokutę, skruchę oraz żałobę. Warto dodać, że fioletowe szaty liturgiczne są ubierane przez księży na pogrzeby.

Bardzo ciekawy jest ornat w kolorze różowym, który ksiądz może założyć tylko dwa razy w roku! Zazwyczaj można spotkać w tych ornatach kapłanów w III niedzielę adwentu oraz IV niedzielę wielkiego postu, które są czasem radości i wyczekiwania na zbliżające się święta. Kolor biały jest noszony przez księży na najważniejsze święta katolickie i ma on oznaczać triumf Boga. Może zdarzyć się, że wymiennie będzie to kolor złoty lub srebrny.

Zielona barwa jest noszona podczas okresu zwykłego w kościele, kiedy nie ma żadnych świąt, a oznacza ona życie, nadzieję oraz spokój. Co z ornatami w mocnym kolorze czerwieni? Księża zakładają je na wspomnienie męki Jezusa lub innych męczenników kościoła i Ducha Świętego. Jest to barwa najwyższa rangą wśród kapłanów, która przysługuje tylko kardynałom.

kościołksiężaciekawostki