PoradyLajfhakiKsiążki z PRL są warte majątek! Poszukaj w domu i zrób interes życia

Książki z PRL są warte majątek! Poszukaj w domu i zrób interes życia

książki z prl, fot. Genialne
książki z prl, fot. Genialne
05.10.2023 16:07

Mówi się, że w każdym domu powinny być książki. Jednak dane statystyczne badające czytelność w naszym kraju wcale na to nie wskakują. Mimo to okazuje się, że na półkach często znaleźć można książki z PRL. Zwróć na nie uwagę, ponieważ możesz dużo zarobić.

W ostatnim czasie bardzo wielu kolekcjonerów poszukuje przedmiotów z poprzedniej epoki. Zazwyczaj są to antyki, porcelana, biżuteria. Jednak mało osób wie, że ogromną wartość mają również książki sprzed ponad 50 lat. Poszukiwacze są gotowi wydać bardzo duże sumy na konkretne tytuły.

Które książki z PRL są najbardziej wartościowe?

Przedmioty pochodzące z poprzedniego ustroju mogą kosztować krocie. Dzieje się tak ze względu na ich jakość oraz wracającą do nas niczym bumerang modę. Bardzo często wiele z nich jest perełkami, które zostały wypuszczone na rynek w niewielkiej ilości. Jak wiemy, czasy PRL-u były specyficzne, a zdobycie nawet podstawowych produktów żywnościowych było trudne. Jednak obecnie na aukcjach można znaleźć od groma mebli lub biżuterii z tamtego czasu, a ich wartość pieniężna osiąga niebagatelne kwoty. Nie inaczej jest w przypadku książek, które — mimo że nie pozorne — również mają ogromną wartość dla fanatyków. Kolekcjonerzy często poszukują konkretnych egzemplarzy lub wydań, na których znalezienie mogą poświęcić bardzo wiele czasu.

Obraz

Ile są warte książki z PRL?

Wszystko zależy od modelu oraz daty wydania, jak również stanu konkretnej książki. Właśnie na tej podstawie są wyceniane. Dla przeciętnego człowieka stare okładki są niewiele warte, przez co nie poświęcamy im wystarczającej uwagi. Jednak tak naprawdę to właśnie one są poszukiwanymi przez kolekcjonerów perełkami. Na aukcjach internetowych prym wiodą pierwsze wydania książek lub te, których nakład był niewielki. Jednak równie istotną rolę odgrywa stan oraz wygląd stron i okładki. Dzięki nim można podbić lub obniżyć cenę licytowanego przedmiotu. Niektóre z nich kosztują kilkaset tysięcy złotych, co jest niecodzienną sumą za książkę. Zdarza się też, że kolekcjonerzy szukają komiksów lub gazet z PRL-u, których wartość może przyprawić o zawrót głowy. Na przykład warto zwracać uwagę na grafiki w książkach autorstwa Jana Marcina Szancera, które są warte 200 zł.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także