PoradyKupiłeś czereśnie z niespodzianką? Przy tym triku żaden robak nie ma szans

Kupiłeś czereśnie z niespodzianką? Przy tym triku żaden robak nie ma szans

jak usunąć robaki z czereśni domowym sposobem, fot. gettyimages
jak usunąć robaki z czereśni domowym sposobem, fot. gettyimages
Manuel

10.06.2023 11:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czereśnie to jedne z ulubionych owoców zjadanych przez Polaków. Często jednak zdarza się, że są w nich małe robaczki, których spożywać nikt oczywiście nie mamy ochoty. Jak usunąć robaki z czereśni? Dzięki temu prostemu trikowi zrobisz to bardzo łatwo.

Z reguły wolimy owoce z niewielkich, przydomowych sadów. Wszystko dlatego, że zazwyczaj nie są one pryskane żadnymi chemikaliami. Jednak w przypadku czereśni (jak również i wiśni) takie owoce mają często w środku larwy nasionnicy trześniówki. Jak się ich pozbyć, aby mieć pewność, że nie trafią do naszych żołądków?

Nasionnica trześniówka - co to za robak (i co robi w czereśniach)?

Nasionnica trześniówka to niewielka muchówka. W środku owoców zagnieżdża się, gdy jeszcze jest larwą (dorosłe samice nasionnicy składają jaja wewnątrz owoców). Żywi się ona sokiem z wiśni i czereśni. Jej zjedzenie nie powinno wyrządzić ci jakiejkolwiek krzywdy. Jednak sam fakt, że konsumujesz z owocem jakiegoś robala, jest nieprzyjemny. Jak możemy przeczytać w artykule serwisu WP Kobieta:

Nasionnica trześniówka to prawdziwa zmora wśród uprawiających wiśnie i czereśnie. Poczwarki nasionnicy zimują w glebie i uaktywniają się, kiedy temperatura na dworze przekracza 13 stopni Celsjusza. Okres ich żerowania przypada na przełom maja i czerwca. Samice nasionnicy są w stanie jednorazowo złożyć aż 30 jaj w jednym owocu. Larwy wykluwają się po dwóch tygodniach, a po miesiącu zamieniają się w poczwarkę i spadają na ziemię. Nasionnice, zarówno w dorosłej jak i larwalnej formie, zniszczą plon, który po ataku nie nadaje się do spożycia.
jak usunąć robaki z czereśni, fot. freepik
jak usunąć robaki z czereśni, fot. freepik

Jak usunąć robaki z czereśni? Wypróbuj tę sztuczkę

Najprostszą (i zarazem najtańszą) metodą na pozbycie się larw z owoców, jest wykorzystanie sody oczyszczonej. Weź średniej wielkości pojemnik i napełnij go zimną lub letnią wodą. Następnie wsyp do niej opakowanie sody oczyszczonej i wymieszaj całość. W tak przygotowanym roztworze po prostu zanurz czereśnie i pozostaw je tak na kilka minut. Pod wpływem sody oczyszczonej wszystkie larwy opuszczą owoce i przedostaną się do płynu. Na koniec opłucz czereśnie w czystej wodzie - są już gotowe do spożycia.

jak usunąć robaki z czereśni, fot. freepik
jak usunąć robaki z czereśni, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także