Kupujesz świąteczne rośliny? Te okazy mogą być trujące dla kota
Gwiazda betlejemska, kaktus zimowy czy jemioła, to najpopularniejsze rośliny bożonarodzeniowe. To właśnie w tym okresie koty najczęściej trafiają do weterynarza z powodu silnego zatrucia pokarmowego. Jak można się domyślić, sprawcami całego zamieszania są właśnie rośliny.
Urocze, puchate, rozczulające. Koty opanowały świat. Dosłownie i w przenośni. Najpopularniejsze filmy w internecie to te, na których pojawiają się… koty. Nic tak nie poprawia humoru, jak miarowe mruczenie czy czułe ocieranie się o nogę zaraz po przyjściu do domu.
Opieka nad futrzakiem wymaga odpowiedniego przygotowania. Wbrew obiegowej opinii, koty to bardzo delikatne stworzenia i wiele rzeczy może im zaszkodzić. Pasek czekolady może być dla nich zabójczy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ochrona przed włamaniami
Kot to nie pies — jak o niego zadbać
Koty to potomkowie tygrysów. Utarło się, że to bezwzględne drapieżniki, które poradzą sobie w każdych warunkach. To mit. Koty domowe to bardzo delikatne stworzenia, które wymagają specjalnego traktowania. Nawet w domu czyha na nie wiele niebezpieczeństw, takich jak… rośliny.
Tak, niektóre kwiaty szkodzą kotom. Należą do nich: monstera, sansewieria, aloes, alokazja, fikus czy dracena. To popularne rośliny doniczkowe, które zdobią wiele domów. Nawet niewielki "gryz" rośliny może doprowadzić do tego, że kot dozna poważnego zatrucia. W skrajnych wypadkach może dojść nawet do śmierci zwierzaka. Jeśli jesteś dumnym opiekunem kota, dowiedz się, czy kwiaty, które trzymasz w swoim mieszkaniu nie szkodą mu. Pamiętaj — bezpieczeństwo przede wszystkim.
Rośliny, które szkodą kotom
Okazuje się, że popularne rośliny bożonarodzeniowe, takie jak jemioła, ostrokrzew, gwiazda betlejemska czy choinka szkodzą kotom. Czy oznacza to, że musisz zrezygnować z ulubionej jemioły? Nie. Pamiętaj jednak o tym, aby zawiesić ją najwyżej, jak się tylko da.
A co z ostrokrzewem i gwiazdą betlejemską? Te rośliny lepiej sobie odpuścić. Lateks wydzielany przez gwiazdę betlejemską może doprowadzić go podrażnienia błon śluzowych żołądka kota, a także do biegunki i silnych wymiotów. Z kolei spożycie owoców popularnego ostrokrzewu może doprowadzić do zaburzenia pracy serca, podążenia kończyn, a nawet omdlenia.
Każdy z tych objawów wymaga interwencji weterynaryjnej, a lecznice nie działają w święta. A jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli masz kota, lepiej nie kupuj bożonarodzeniowych roślin. Postaw na bezpieczne ozdoby wykonane z drewna czy ceramiki.