PoradyNie musisz wydawać kasy na pralnię. Wystarczy 1 rzecz, by wyprać puchową kurtkę w domu

Nie musisz wydawać kasy na pralnię. Wystarczy 1 rzecz, by wyprać puchową kurtkę w domu

Wystarczy jedna rzecz, by kurtka na zimę przetrwała pranie w pralce. Fot. Genialne.pl
Wystarczy jedna rzecz, by kurtka na zimę przetrwała pranie w pralce. Fot. Genialne.pl
20.10.2023 14:36

Robi się coraz chłodniej, dlatego najwyższy czas wyciągać z szafy ciepłą odzież. Zimą do ochrony przed mrozem najlepiej sprawdzi się puchowa kurtka. Przed sezonem warto ją odświeżyć i zadbać, by ładnie się prezentowała. Podpowiadamy, co zrobić, by kurtka na zimę nie zniszczyła się w czasie prania.

Z pewnością słyszałeś wiele historii o tym, że pranie w pralce okazało się dla zimowej kurtki fatalne w skutkach. Niestety takie rzeczy się zdarzają, jeśli nie wiesz, jak postępować z puchową odzieżą. Dobór metody prania i detergentów ma tu kluczowe znaczenie. Warto też wykorzystać pewną sprytną sztuczkę, dzięki której miękkie wypełnienie nie zbije się w trakcie prania.

Czy kurtka na zimę musi być prana w pralni?

Wiele osób uważa, że kurtka na zimę może być odświeżana jedynie w pralni. Nie jest to prawda. Jeśli na metce nie znajduje się zastrzeżenie, że puchowego elementu garderoby w ogóle nie wolno prać (niektóre materiały można czyścić jedynie na sucho, czyli specjalną chemią lub tlenem), możesz spokojnie sam go odświeżyć. Przeczytaj wskazówki dotyczące prania, które umieszczono na metce i postępuj zgodnie z nimi, a nic złego się nie stanie. Prawdopodobnie zalecane będzie pranie ręczne lub w pralce, ale w niskiej temperaturze i bez mocnego wirowania. W tym drugim przypadku należy pamiętać o zastosowaniu triku, dzięki któremu wypełnienie kurtki nie ulegnie zniszczeniu.

Kurtka na zimę nie musi być prana w pralni. Fot. Freepik
Kurtka na zimę nie musi być prana w pralni. Fot. Freepik

Jak przygotować puchową kurtkę do prania w pralce?

Jeśli producent to dopuszcza, kurtka na zimę może zostać wyprana w pralce. Musisz ją jednak odpowiednio do tego przygotować. Opróżnij kieszenie, zapnij guziki oraz suwaki i przewróć ubranie na lewą stronę. Przed włożeniem do pralki namocz kurtkę w zimnej wodzie i delikatnie ugnieć jej wypełnienie (pozbędziesz się nadmiaru powietrza). Następnie umieść ją w bębnie. Zadbaj o to, by nie znajdowały się w nim żadne inne ubrania. Przed zamknięciem drzwiczek wrzuć tam natomiast kilka czystych piłek tenisowych. To właśnie one pomogą uchronić puch przed zbijaniem się w mniejsze kawałki. Ten prosty i tani trik (najtańsza piłka tenisowa kosztuje ok. 4-5 zł) da ci pewność, że po wyjęciu z pralki kurtka nadal będzie miała miękkie i jednolite wypełnienie.

Warto wiedzieć, jak prać, by kurtka na zimę nie zniszczyła się w pralce. Fot. Freepik
Warto wiedzieć, jak prać, by kurtka na zimę nie zniszczyła się w pralce. Fot. Freepik

Jak prać puchową kurtkę?

Jak wspomnieliśmy, zalecenia związane z wyborem programu do prania puchowej kurtki znajdziesz na metce. W większości przypadków producenci zalecają wybranie niskiej temperatury, czyli maksymalnie 30°C. Drugim ważnym elementem jest ustawienie małej liczby obrotów w czasie wirowania. Najbezpieczniej jest ustawić 400-600. Ogromne znaczenie ma również wybór detergentów do prania zimowej odzieży. Nie powinieneś stosować zwykłego proszku czy płynu do prania. W żadnym wypadku nie stosuj też płynu zmiękczającego, ponieważ mógłby on zaszkodzić puchowemu okryciu. Producenci odzieży zalecają używanie specjalnego preparatu do prania puchu. Większe opakowanie kosztuje kilkadziesiąt złotych, ale dostępne są również małe, pojedyncze porcje za mniej niż 10 zł, czyli znacznie mniej niż kosztowałoby pranie w pralni. Zeszłoroczna kurtka na zimę będzie w tym sezonie jak nowa i to małym kosztem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także