PoradyLajfhakiPopełniasz te błędy w czasie prania? Nie dziw się więc, że ubrania są poniszczone

Popełniasz te błędy w czasie prania? Nie dziw się więc, że ubrania są poniszczone

Jak prać, żeby nie niszczyć ubrań? Fot. Genialne
Jak prać, żeby nie niszczyć ubrań? Fot. Genialne

19.05.2023 17:10, aktual.: 20.05.2023 13:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdarza się, że ubrania tracą kształt lub kolor już po kilku praniach. Zła jakość? Możliwe. Jednak jest też inne wyjaśnienie — błędy popełnione w czasie prania. Nie każdy wie, jak prać, żeby nie niszczyć ubrań. Podpowiadamy, co robić, a czego unikać, by długo cieszyć się idealnym stanem odzieży.

Sweter zmechacony po kilku praniach? Jeansy, które szybko straciły kolor? A może porozciągany t-shirt? Chyba każdy choć raz zaliczył wpadkę w czasie prania, która zakończyła się zniszczeniem ulubionego ciucha. Oto kilka wskazówek, jak prać, żeby nie niszczyć ubrań. Pomogą ci uniknąć takich sytuacji.

Najczęstsze błędy w czasie prania

Podstawowym błędem, który pociąga za sobą wiele innych, jest nieczytanie metek. Zawierają precyzyjne wytyczne dotyczące tego, jak prać daną rzecz, by jej nie zniszczyć. Ignorując symbole na metce (lub w ogóle nie znając ich znaczenia), sporo ryzykujesz — możesz dobrać nieodpowiednią temperaturę lub wrzucić do pralki coś, co powinno się prać tylko ręcznie. Innym powszechnym błędem jest zbyt częste pranie. Chodzi przede wszystkim o rzeczy, które nie brudzą się tak szybko jak np. bielizna, czyli jeansy lub swetry. Pierwsze, zdaniem specjalistów, można prać raz na kilka miesięcy, a drugie — co 2-3 tygodnie. Kolejny błąd to niestosowanie siatek ochronnych. Zabezpieczają delikatne rzeczy (np. staniki czy cienkie tkaniny) przed ewentualnym zaciągnięciem lub otarciem o zamki błyskawiczne czy guziki innych ubrań.

Jak prać, żeby nie niszczyć ubrań? Fot. Genialne.pl
Jak prać, żeby nie niszczyć ubrań? Fot. Genialne.pl

Jak prać, żeby nie niszczyć ubrań?

Unikanie wskazanych wyżej błędów w dużym stopniu uchroni ubrania przed zniszczeniem w czasie prania. Aby mieć całkowitą pewność, że rzeczom nic się nie stanie, stosuj się również do tych zasad:

  • Pilnuj odpowiedniej temperatury. Zawsze jest wskazana na metce. Pamiętaj, że zbyt ciepła woda może zaszkodzić tkaninom. Jeśli pierzesz rzeczy, które mają na metkach wskazane różne temperatury, nastaw pralkę na najniższą z nich.
  • Nie przesadzaj z ilością detergentów. Więcej proszku czy płynu nie oznacza, że ubrania będą czystsze. Pralka może mieć problem z wypłukaniem nadmiaru detergentów. W efekcie na materiałach pojawią się brzydkie ślady.
  • Wywracaj ubrania na lewą stronę. Dzięki temu uchronisz tkaniny przed zmechaceniem, a nadruki przed starciem. Dzięki temu trikowi ubrania na dłużej zachowają też piękne kolory.
  • Uważaj na nadmiar rzeczy w pralce. Przeładowywanie bębna może doprowadzić do awarii. W mniej dramatycznym scenariuszu ubrania po prostu się nie dopiorą i będą bardziej pogniecione. Przed uruchomieniem pralki zrób test, czy nie jest za bardzo zapełniona. Jeśli jesteś w stanie swobodnie włożyć do bębna rękę, możesz bez obaw uruchomić program prania.
  • Zawsze zasuwaj zamki i zapinaj guziki ubrań — mogłyby uszkodzić inne ubrania. Rozpięte koszule mogą stracić guziki lub się porozciągać.
  • Regularnie czyść pralkę. Sprawny sprzęt gwarantuje skuteczne pranie.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także