PoradyLajfhakiKurz w domu. 11 sprytnych patentów, jak się go pozbyć i odetchnąć świeżym powietrzem

Kurz w domu. 11 sprytnych patentów, jak się go pozbyć i odetchnąć świeżym powietrzem

Kurz w domu. 11 sprytnych patentów, jak się go pozbyć i odetchnąć świeżym powietrzem
Katarzyna
14.06.2022 10:33, aktualizacja: 14.06.2022 11:57

Wszechobecny kurz w domu to problem chyba każdego. Zbiera się on wszędzie, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych i tych które sprzątamy bardzo rzadko. Oczywiście gwarancją porządku jest częste sprzątanie. Jednak jak pozbyć się kurzu i nie zwariować z codziennymi porządkami?

Skąd się bierze kurz w domu?

altarta.com
altarta.com

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest kurz i skąd się bierze. Kurz w domu to przede wszystkim brud, który dostaje się do mieszkania za pośrednictwem okien i drzwi. Zalicza się tutaj wszystko, co przyniesiesz na butach, ubraniach czy swojej skórze.

W każdym domu kurz składa się z innych elementów, które wspólnie tworzą mikro środowisko powodujące liczne alergie. Przeważnie w skład kurzu wchodzą włosy, ludzki naskórek, sierść pupili, odchody i jaja insektów, zarodniki bakterii czy grzybów. Należy wymienić tu także drobinki piasku, gleby i inne elementy, które mogły znaleźć się w naszym domu ze względu na naniesienie ich przez wiatr. Kurz może osadzać się na podłodze, meblach, blatach.

Kurz w domu - jak się go pozbyć?

freepik.com
freepik.com

Skoro już wiesz czym jest kurz, na pewno zdajesz sobie sprawę, że niemożliwe jest całkowite i stałe wyeliminowanie go z naszych mieszkań. Możesz jednak wpłynąć na to, aby gromadził się on w mniejszej ilości. Przede wszystkim warto wiedzieć, jak zabrać się za sprzątanie mieszkania oraz jakich narzędzi do tego używać.

Sprzątaj od góry do dołu

shangarey/freepik
shangarey/freepik

Jeśli na długo chcesz rozstać się z widokiem kurzu, ważne jest regularne sprzątanie i sprawdzanie, czy na meblach oraz podłodze nie zbiera się niechciana warstwa kurzu.

Kiedy wycierasz kurze, zawsze trzymaj się zasady, że najpierw sprzątamy od najwyższych powierzchni, a kończymy na odkurzaniu z podłogi. Nigdy nie robimy na odwrót, ponieważ kurz ścierany na niższych partiach będzie wzbijał się do góry i opadał na wcześniej wyczyszczonych powierzchniach.

Regularnie czyść filtr w odkurzaczu

Warto regularnie czyścić filtr w odkurzaczu lub wybrać taki model, który ma dobry system filtrujący. Dzięki temu kurz nie wydostanie się z urządzenia razem z wydmuchiwanym powietrzem.

Używaj ściereczek z mikrofibry

freepik
freepik

Przy walce z kurzem warto użyć specjalnych ściereczek do kurzu, które nie powodują niepotrzebnego rozprzestrzeniania go w powietrzu. Świetnie nadają się do usuwania kurzu z telewizorów czy ekranów komputera ściereczki z mikrofibry. Pamiętaj jednak, że kurz dobrze zbiera się suchą ściereczką! Mokre mogą go tylko rozmazać.

Stosuj preparaty o właściwościach antystatycznych

Na rynku jest sporo preparatów do stosowania na meble, które zapobiegają osadzaniu się kurzu. Jednak taki środek możesz zrobić sam! Wystarczy płyn do płukania tkanin. Ma on właściwości antystatyczne i użyty do przemycia mebli i podłóg po odkurzeniu, zapobiegnie jego zbyt szybkim osadzaniu się.

Wystarczy wymieszać trochę płynu do płukania tkanin i białego octu z wodą. Taki roztwór można wykorzystać niemal na każdej powierzchni. Ocet sprawdza się w wielu przypadkach i ma właściwości odkażające, dlatego pomoże zlikwidować mikroorganizmy i zanieczyszczenia.

Jak już masz wytarty na sucho kurz z mebli, wtedy warto je przemyć właśnie taką miksturą. Kurz nie będzie już nigdy tak szybko osadzał się na meblach!

Załóż rękawice

Możesz ich użyć do wyczyszczenia delikatnych powierzchni np. lamp czy żyrandoli. Miękkie, materiałowe rękawice czy ściereczki nie powodują wzbijania się kurzu w powietrze i szybko go pochłaniają.

Myj podłogi

master1305/freepik
master1305/freepik

Po odkurzaniu koniecznie umyj podłogi. Dzięki wodzie zbierzesz resztki kurzu i nawilżysz powietrze w domu. Wykorzystuj płyny specjalnie do tego przeznaczone, albo zrób własny płyn do mycia podłogi z płynu do płukania tkanin.

Szczotkuj czworonogi

Psia i kocia sierść to składnik kurzu. Dlatego staraj się regularnie czesać swoich pupili.

Ogranicz liczbę gadżetów

Kurz uwielbia osiadać na drobnych przedmiotach i bibelotach. Ogranicz ich ilość i postaw na minimalizm. Dodatkowo podczas urządzania poszczególnych pomieszczeń, staraj się nie zostawiać trudno dostępnych szczelin czy szpar.

Wietrz pokoje

tirachardz/freepik
tirachardz/freepik

Aby nie stwarzać roztoczom dobrych warunków do rozwoju, należy regularnie wietrzyć pomieszczenia. Latem, kilka lub kilkanaście razy dziennie, otwieraj szeroko okna na 5-10 minut. Zimą wystarczy 2-3 razy dziennie. Krótkie ale intensywne wietrzenie pozwoli odświeżyć powietrze.

Zadbaj o wentylację

Sprawdzaj wentylację w mieszkaniu i upewnij się, że działa bez zarzutu oraz nie jest zatkana. Czyść kratki wentylacyjne i nie dopuść, aby gromadził się na nich kurz.

Postaw na pochłaniacze kurzu

instagram.com/allme_girl
instagram.com/allme_girl

Na rynku istnieje wiele pochłaniaczy kurzu, które skutecznie pomogą Ci oczyścić powietrze w domu z brudu i kurzu. Przeważnie oczyszczacze te kojarzą się z wilgocią, pyłem, alergenami i smogiem. Warto sprawdzić specyfikację poszczególnych modeli oczyszczaczy - wiele z nich potrafi skutecznie wyeliminować kłębki kurzu czy zwierzęcą sierść! Jednak należy wiedzieć, że kurz leżący na meblach, a ten unoszący się w powietrzu, to dwie inny rzeczy. Dlatego nie licz na to, że pochłaniacze zrobią za Ciebie wszystko i usuną kurz z mebli. Jeśli jednak zmagasz się z alergią na kurz, oczyszczacz z pewnością poradzi sobie z drobinkami kurzu unoszącymi się w powietrzu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także