Lęk przed lotem samolotem - tak sobie z nim łatwo poradzisz
Są ludzie, którzy uwielbiają latać. Dla większości albo nie jest to jakieś szczególnie przyjemne przeżycie, albo wprost tego nie znoszą. Jak zminimalizować lęk przed lotem samolotem, jeśli go odczuwasz? Istnieją na to sposoby o różnym stopniu skuteczności i poziomie ingerencji w organizm. Pokażemy ci najważniejsze z nich.
Lęk przed lotem samolotem nie jest niczym niezwykłym. Według różnych badań dotyka mniej więcej 30 proc. osób podróżujących w ten sposób. A ok. 50 proc. podróżnych odczuwa w związku z lataniem mniejszy lub większy dyskomfort psychiczny, lub fizyczny.
Kiedy zdecydowanie nie powinieneś latać samolotem?
Oprócz lęku występuje cały szereg chorób przy których poważnie powinieneś się zastanowić, czy na pewno musisz gdzieś lecieć, bo może na serio coś poważnego ci się stać. Lekarze wskazują tu przede wszystkim:
- wszelkie przewlekłe choroby układu oddechowego o znacznym nasileniu objawów (z dusznością w czasie spoczynku), odma opłucnowa, a także choroby zatok przynosowych i nosa (zwłaszcza w razie niedrożności trąbki Eustachiusza);
- niedawno przebyty zawał serca lub udar mózg;
- niedawno przebyty zabieg chirurgiczny lub uraz jamy brzusznej, lub mózgu;
- zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe (np. w wyniku przebytego urazu);
- niestabilna choroba wieńcowa;
- psychozy (o ile nie jesteś pod stałą opieką i lekarz prowadzący nie wyrazi zgody).
Może cię również zainteresować:Morskie organy nucą muzykę fal, którą tworzą woda i wiatr chorwackiego wybrzeża przez cały rok!
Lęk przed lotem samolotem - jak sobie z nim poradzić?
Oto różne metody dostosowane do skali problemu:
Spokojny, regularny oddech
Jeżeli stres i dyskomfort, jakie odczuwasz, nie są przytłaczające, to przede wszystkim staraj się uspokoić swój oddech. Jeśli będzie on powolny, głęboki, regularny i rytmiczny, to będzie stanowiło to taką podświadomą informację dla całej reszty organizmu, że nic strasznego się nie dzieje. W rezultacie pomoże ci się to uspokoić. Postaraj się też rozluźnić swoje mięśnie we wszystkich partiach ciała. A jeśli to nie pomoże, to nie najgorszym pomysłem jest oddychanie do papierowej torebki - dokładnie tak, jak to robią na filmach.
Rozpraszaj swoje myśli
Będziesz się znacznie mniej bał lotu, jeśli nie będziesz ciągle o nim myślał. Staraj się jak najbardziej rozproszyć. Zainteresuj się wszystkim, czym się da w Twoim otoczeniu. Pomyśl o jakimś swoim problemie albo nawet o jakiejś kwestii z pracy. A jak to nie działa, to o zgrabnych nogach pasażerki siedzącej dwa rzędy dalej. Pamiętaj też, że im więcej się lata, tym człowiek bardziej się do tego sposobu podróży przyzwyczaja i dużo lżej go znosi.
Tabletki
Jeśli twoje lęki są naprawdę poważne i "zwykłe" metody nie działają, to zawsze pozostaje sięgnąć po odpowiednie farmaceutyki. Mądrze jest to zrobić z pomocą znającego się na tym temacie lekarza. Nie ma nic gorszego w takich przypadkach niż nieodpowiedni dobór leków pod osobę. Zaufaj więc najlepiej komuś, kto się na rzeczy rzeczywiście zna, zamiast być sobie samemu doktorem.
Może cię również zainteresować: 10 zabytków światowej klasy mających brata bliźniaka. Prezentują się równie spektakularnie