Liście zamiokulkasa przestaną żółknąć, a Ty nie wydasz więcej niż 3 złote
Twój zamiokulkas przestał się rozwijać, a liście stały się mniej sprężyste? Czym prędzej przygotuj domowy nawóz do zamiokulkasa, który przywróci mu dawny wygląd.
09.09.2023 12:45
Zamiokulkas to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Wyróżnia się pięknymi, zielonymi, mięsistymi liśćmi. Jest niezwykle łatwy w uprawie i adaptuje się do każdych warunków. Nic więc dziwnego, że zdobi tak wiele domów. Jeśli uprawiasz zamiokulkasa, który nagle zaczął marnieć w oczach, czym prędzej przygotuj mu ten domowy nawóz. Wydasz zaledwie trzy złote, a roślina od razu odzyska dawny wygląd.
Domowy nawóz do zamiokulkasa. Kosztuje nie więcej niż 3 złote
Jak rozpoznać, że zamiokulkas jest w nie najlepszej formie? Po pierwsze, spójrz na liście. Jeśli stracą swój kolor, a do tego, staną się mniej sprężyste, to znak, że dzieje się w nim coś niedobrego. Przyczyny mogą być różne. Być może został zasadzony w nieodpowiedniej ziemi, a stanowisko jest zbyt nasłonecznione. Możliwie, że został przelany. Chcesz przywrócić dawny wygląd roślinie? Przygotuj domowy nawóz do zamiokulkasa. Odzyska sprężystość, a do tego zacznie wypuszczać nowe liście. Potrzebujesz dwóch składników — żelatyny i wody. Łyżkę żelatyny rozpuść w litrze gorącej wody i pozostaw ją do ostygnięcia, a następnie rozcieńcz uzyskany roztwór trzema szklankami zimnej wody. Tak przygotowany nawóz jest od razu gotowy do użycia. Żelatyna to źródło białka i cennych pierwiastków, które przyśpieszają rozrost rośliny.
Jak dbać o zamiokulkasa?
Chcesz, żeby twój zamiokulkas szybko rozrósł się w górę? Zapewnij roślinie odpowiednie warunki. Zacznijmy od ziemi. Najlepsza będzie taka, która jest przepuszczalna, o lekko kwasowym odczynie. Roślina powinna wzrastać w doniczce z drenażem, który zapobiegnie ewentualnemu przelaniu. Jeśli chodzi o stanowisko, najlepszy będzie półcień. Wbrew obiegowej opinii, nie powinno stawiać się go w nasłonecznionym miejscu. A co z podlewaniem? Zamiokulkas nie najlepiej znosi przelanie, dlatego też wiosną i latem powinno podlewać się go raz na dwa tygodnie, a zimą raz w miesiącu.