Małe zarobki to nie powód do płaczu. Zobacz jak prosto odłożysz pieniądze
Oszczędzanie w dzisiejszych czasach brzmi jak oksymoron. W końcu wszystko drożeje począwszy od gazu, prądu czy opłat za wodę, a skończywszy na paliwie czy podstawowych produktach spożywczych. Nie oznacza to jednak, że odłożenie niewielkiej sumy jest niemożliwie. Wręcz przeciwnie. Wyjaśniamy, jak zacząć oszczędzać pieniądze nie zarabiając przy tym nawet średniej krajowej.
Stałe zarobki bez możliwości awansu, rosnąca inflacja, niespodziewane wydatki — to wszystko wpływa na wciąż kurczący się budżet. Wielu z nas żyje od pierwszego do pierwszego. Nawet kilkudniowe wakacje w Polsce są czasem zbyt drogie. Nie musi tak być. Wystarczy zacząć odkładać pieniądze. Skorzystaj z jednej z poniższych rad, a w krótkim czasie odłożysz niezłą sumkę.
Jak oszczędzać pieniądze?
Zacznij od rozpisania miesięcznych wydatków. Możesz robić to w zeszycie czy w tabelce w Exelu. Bądź skrupulatny. Zapisuj zarówno stałe wydatki, jak i te spontaniczne, takie jak wyjście na obiad na miasto, para nowych spodni czy taksówka. Pod koniec miesiąca przeanalizuj, na co przeznaczasz najwięcej pieniędzy. Większość z nas najwięcej wydaje na jedzenie. W ramach oszczędności spisz to, co masz już w domu. Zaplanuj menu na kolejny tydzień, a na zakupy idź z listą. W ten sposób zaoszczędzisz niezłą sumkę, którą to możesz później włożyć do skarbonki czy przelać na konto oszczędnościowe. A co z ubraniami? Zanim kupisz kolejną parę jeansów, zrób porządek w szafie. Sprawdź, czy aby na pewno nie masz za dużo ubrań. Po dokładnym uprzątnięciu często okazuje się, że mamy nieco za wiele rzeczy w szafie i można powstrzymać się przed zakupami. Te, których już nie nosisz, możesz sprzedać na Vinted. Zamiast wydawać pieniądze, dorobisz do domowego budżetu. Jeśli jednak potrzebujesz nowego swetra czy kurtki, wybierz się do sklepu z odzieżą używaną. Ubrania są tam znacznie tańsze i można znaleźć prawdziwe perełki.
Jak oszczędzić na rachunkach?
Opłaty za gaz, wodę czy prąd to opłaty stałe. Nie oznacza to jednak, że nie można na nich oszczędzić. Zacznijmy od wody. Jeśli masz w domu prysznic, postaraj się myć tak szybko, jak tylko potrafisz. Porządną kąpiel da się zamknąć w 5 minut. Jeśli jednak posiadasz wannę i trudno zrezygnować ci z długiego wylegiwania się z ciepłej wodzie, postaraj się ograniczyć to do jednej takiej kąpieli w tygodniu. W resztę dni używaj słuchawki prysznicowej. W ten sposób oszczędzisz nawet kilkadziesiąt złotych w miesiącu. Na rachunkach za prąd również można zaoszczędzić. Wystarczy, że ograniczysz oglądanie telewizji i ładowanie sprzętów elektronicznych.