NewsyOto najgorsze miasto do życia w Polsce. Statystyki nie pozostawiają złudzeń

Oto najgorsze miasto do życia w Polsce. Statystyki nie pozostawiają złudzeń

Najgorsze miasto do życia w Polsce wyłoniono spośród 16 miast wojewódzkich. Fot. Freepik
Najgorsze miasto do życia w Polsce wyłoniono spośród 16 miast wojewódzkich. Fot. Freepik

12.08.2023 12:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiemy, jakie jest najlepsze, a jakie najgorsze miasto do życia w Polsce. Przynajmniej jeśli chodzi o miasta wojewódzkie. Najnowsze zestawienie nie pozostawia w tej kwestii żadnych złudzeń.

Jakość życia w miastach jest regularnie badana zarówno w ujęciu krajowym, jak i światowym. Jakiś czas temu najlepszym miastem do życia na świecie po raz kolejny ogłoszono Wiedeń. Ostatnio Busisnes Insider wskazał natomiast najlepsze i najgorsze miasta w Polsce. Zestawienie nie pozostawia wątpliwości.

Jak wyłoniono najlepsze i najgorsze miasto do życia w Polsce?

Wskazanie najlepszego i najgorszego miasta do życia nie jest łatwe. W zestawieniach pod uwagę brane są różne czynniki wpływające na komfort naszej egzystencji. Najnowsze zestawienie uwzględnia 16 miast wojewódzkich. Jakość życia mierzono w nich na podstawie wskaźników ekonomicznych i społecznych takich jak: bezrobocie, średnie zarobki i dostępność mieszkań, przestępczość, dostęp do lekarza na NFZ oraz jakość powietrza. Wyniki były różne w każdej z kategorii, ale na ich podstawie eksperci wyłonili najlepsze i najgorsze miasto do życia.

Jakie jest najgorsze miasto do życia w Polsce? Fot. Freepik
Jakie jest najgorsze miasto do życia w Polsce? Fot. Freepik

Jakie jest najgorsze miasto do życia w Polsce?

Białystok, Kielce, Warszawa, Szczecin, Gdańsk — te miasta wypadły najgorzej w zestawieniu podsumowującym badanie jakości życia. Białystok zajął ostatnie miejsce nie tylko w ogólnym rankingu. Okazuje się, że jest to miasto, w którym panuje największe bezrobocie, a zarobki są najniższe. O mieszkania najtrudniej jest w Warszawie. Stolica naszego kraju ma również powietrze najgorszej jakości. Do lekarza na NFZ najtrudniej jest się dostać w Szczecinie. Z kolei pod względem przestępczości najgorzej wypadają Katowice, które w ogólnym rankingu znajdują się jednak w czołówce najlepszych miast.

Białystok to według najnowszego rankingu najgorsze miasto do życia w Polsce. Fot. Freepik
Białystok to według najnowszego rankingu najgorsze miasto do życia w Polsce. Fot. Freepik

Gdzie w Polsce żyje się najlepiej?

Ranking najlepszych miast do życia otwiera Poznań. Na kolejnych lokatach znajdują się: Katowice, Opole, Wrocław oraz  Olsztyn. Lider zestawienia może pochwalić się najmniejszym wskaźnikiem bezrobocia. Równie dobrze wypadają pod tym względem Katowice oraz Warszawa. Poznań, obok Opola i Gorzowa, wyróżnia się również najlepszą jakością powietrza. Najlepiej zarabia się natomiast w Krakowie, Gdańsku oraz Warszawie. O mieszkania najłatwiej w Katowicach, Gorzowie Wielkopolskim oraz Bydgoszczy. Najmniejszą przestępczością mogą pochwalić się Rzeszów, Olsztyn oraz Lublin. Najkrótsze kolejki do lekarza na NFZ są natomiast w Łodzi, Lublinie oraz Kielcach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także