PoradyLajfhakiMało kto wie, że uchwyt w aucie nie jest dla bezpieczeństwa. Ma inną funkcję

Mało kto wie, że uchwyt w aucie nie jest dla bezpieczeństwa. Ma inną funkcję

Do czego służy uchwyt w aucie? Odpowiedź jest prosta
Do czego służy uchwyt w aucie? Odpowiedź jest prosta
Źródło zdjęć: © Genialne
03.11.2023 12:04, aktualizacja: 03.11.2023 20:04

Zazwyczaj używamy ich podczas ostrej jazdy kierowcy. Wtedy łapiemy je odruchowo, ale wielu z nas nie wie, po co tak naprawdę są. Sprawdź, do czego służy uchwyt nad drzwiami w samochodzie.

Uchwyt pojawia się na wyposażeniu każdego samochodu, przez co zazwyczaj nie zwracamy na niego uwagi. Często pełni funkcję wieszaka. Jednak tak naprawdę nie znajduje się nad drzwiami przez przypadek. Konstruktorzy doskonale przewidzieli już lata temu zapotrzebowanie rynku oraz konsumentów. Mimo że niepozorne, te uchwyty mogą okazać się niezwykle pomocne w codziennym życiu.

Po co jest uchwyt nad drzwiami w samochodzie ?

Inżynierowie oraz projektanci aut od lat pracują nad tym, aby samochody były coraz bardziej komfortowe. W ich projektach wszystkie elementy są przemyślane. Nie inaczej jest w przypadku uchwytów nad drzwiami. Mimo że dla nas pełnią różne użytkowe funkcje, to wcale nie o to chodziło projektantom. Często trzymamy się ich podczas jazdy lub zawieszamy na nich ubrania. Jednak wcale nie takie jest ich przeznaczenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do czego służy uchwyt nad drzwiami w samochodzie?

Okazuje się, że pełni bardzo ważną rolę. Te uchwyty mają być pomocne dla osób z niepełnosprawnością, ludzi starszych oraz kobiet w ciąży. Ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z samochodu. Jeśli podróżują z nami osoby mające problem z poruszaniem się, to warto zasugerować im skorzystanie z uchwytów. Warto dodać, że uchwytów nie ma nad miejscem dla kierowcy. Jest tak nie przez przypadek. Producenci nie montują ich tam, ponieważ jeśli kierowcy trzymaliby się ich podczas jazdy, stanowiłoby to ogromne zagrożenie w ruchu. Dłonie kierowcy zawsze powinny znajdować się na kierownicy.

Uchwyt nad drzwiami w samochodzie ma bardzo ważną funkcję.
Uchwyt nad drzwiami w samochodzie ma bardzo ważną funkcję.© Getty Images | Amir Mukhtar

Jeśli zaś kierowca ma problem ze wsiadaniem do samochodu, to może oprzeć się o przysłowiowe "kółko". W nowych modelach aut często montowane są boczne poduszki powietrzne od strony kierownicy. Umieszczenie uchwytu byłoby więc dla kierowcy niebezpieczne. W razie kolizji mógłby doznać poważnego urazu. Z tego powodu w samochodach zazwyczaj znajdziemy tylko trzy uchwyty, a nie cztery.

Jeśli podróżujemy sami, to śmiało możemy wykorzystywać je do przewożenia eleganckich koszul lub sukienek. To drugie zastosowanie uchwytów, które każdy z nas doskonale zna i z powodzeniem wykorzystuje na co dzień. Można umieścić na nich także zabawki dziecka, aby nasza podróż z maluchem przebiegła o wiele spokojniej. Skutecznie odwrócą jego uwagę, dzięki czemu będzie spokojniejsze. Zwiększy to komfort zarówno nasz jak i maluszka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także