PoradyMam sposób na czysty żeliwny ruszt kuchenki gazowej. Bez szorowania i marnowania czasu

Mam sposób na czysty żeliwny ruszt kuchenki gazowej. Bez szorowania i marnowania czasu

Ruszt kuchenki wyczyścisz z łatwością bez chemii i szorowania. Fot. Freepik
Ruszt kuchenki wyczyścisz z łatwością bez chemii i szorowania. Fot. Freepik
18.08.2023 14:49

Zabrudzenia na kuchence gazowej bywają trudne do usunięcia. Zarówno jej powierzchnię, jak i ruszt pokrywają przypalony tłuszcz i inne nieczystości. Jeśli sądzisz, że zmycie ich będzie wymagało mnóstwo czasu i wysiłku, jesteś w błędzie. Podpowiadamy, jak wyczyścić ruszt kuchenki bez szorowania i stosowania silnej chemii.

Przy czyszczeniu rusztu od kuchenki, który najprawdopodobniej jest żeliwny, powinieneś zachować sporą ostrożność, by go nie zniszczyć. Zrezygnuj ze stosowania szczotek z metalowym włosiem i innych twardych czyścików. Najlepszym wyborem będzie wytrzymała szczotka o niemetalowym włosiu lub zwykła gąbka. Jeśli zamierzasz stosować silną chemię, pamiętaj o tym, by porządnie wypłukać ruszt. Możesz jednak postawić na bezpieczniejsze, domowe sposoby. Mamy dla ciebie 3 sprawdzone patenty.

Jak wyczyścić żeliwny ruszt kuchenki wodą z płynem?

Woda z płynem do naczyń to najprostszy sposób na wyczyszczenie rusztu kuchenki. Zanim zabierzesz się do pracy, pozwól rusztowi ostygnąć. Następnie umieść go w zlewie lub wannie i zalej dokładnie gorącą wodą. Dodaj trochę detergentu i zostaw ruszt do namoczenia na 10-15 minut. Po tym czasie resztki tłuszczu i inne nieczystości będą już rozmiękczone i łatwo usuniesz je szczotką o niemetalowym włosiu lub gąbką do naczyń. Kiedy skończysz, spłucz ruszt czystą wodą, dokładnie wysusz (to kluczowe, jeśli chcesz uchronić go przed rdzewieniem) i umieść ponownie na kuchence.

Jak wyczyścić ruszt kuchenki? Fot. Freepik
Jak wyczyścić ruszt kuchenki? Fot. Freepik

Jak wyczyścić ruszt sodą oczyszczoną?

Równie skutecznym środkiem czyszczącym jest pasta z sody oczyszczonej. Na 3 części proszku użyj 1 części wody i wymieszaj, by powstała gęsta papka. Nanieś pastę na ruszt za pomocą miękkiej szczotki lub ściereczki. Pamiętaj, by pokryć preparatem wszystkie zakamarki. Zostaw posmarowany ruszt na 15-20 minut, by pasta zaczęła działać. Po upływie tego czasu wyszoruj żeliwo szczotką i dokładnie opłucz ciepłą wodą. Na koniec przetrzyj go miękką szmatką, by był całkowicie suchy.

Jak skutecznie wyczyścić ruszt kuchenki? Fot. Freepik
Jak skutecznie wyczyścić ruszt kuchenki? Fot. Freepik

Jak wyczyścić ruszt białym octem?

Pewnie słyszałeś, że dobrym, uniwersalnym środkiem czyszczącym jest biały ocet. Jak wyczyścić nim ruszt kuchenki? Wymieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1. Jeśli przeszkadza ci drażniący zapach octu, możesz dodać również kilka kropli olejki eterycznego, by preparat ładnie pachniał. Wlej mieszankę do butelki ze spryskiwaczem, a następnie rozpyl ją na brudnym ruszcie. Zostaw go w tym stanie na ok. 15 minut. Po tym czasie wytrzyj ruszt czystą, wilgotną ściereczką. Gotowe! Ruszt powinien być idealnie czysty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także