PoradyMarzec to czas wysiewania nasion. O tych warzywach i kwiatach pamiętaj

Marzec to czas wysiewania nasion. O tych warzywach i kwiatach pamiętaj

co sieje się w marcu fot. freepik
co sieje się w marcu fot. freepik
Manuel

08.03.2023 13:52

Marzec jest najodpowiedniejszą porą na wysianie wielu roślin. Trzeba jednak uważać na przymrozki i zapewnić wielu warzywom i kwiatom szczególną opiekę. Podpowiemy Ci, co sieje się w marcu i jak o takie warzywka i kwiaty zadbać.

Co sieje się w marcu? Jakie warzywa?

Jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś w lutym, to marzec jest ostatnim momentem, aby przygotować rozsady pora, wszelkich wczesnych odmian warzyw kapustnych i sałaty.

Pierwsza połowa marca to także najlepsza pora na wysianie rzodkiewki, marchwi, szpinaku, pora, sałaty masłowej i kopru. Tyle że warto nasiona powyższych roślin okryć dokładnie agrowłókniną i przykryć dodatkowo na wierzchu tunelami foliowymi. Inaczej warzywa te mogą mieć problem z poradzeniem sobie z nocnymi przymrozkami.

Przy tej okazji możesz również na domowych parapetach przygotować rozsady selera, bazylii i majeranku. 

Seler co prawda jest odporny na niskie temperatury, ale lepiej wysadzić go do ogródka po przymrozkach. Sama roślina nie zmarznie, ale na skutek niskich temperatur nie wytworzy korzenia, tylko wypuści kwiat.

co sieje się w marcu, fot. freepik
co sieje się w marcu, fot. freepik

Jakie warzywa wysiać w drugiej połowie marca?

Jeśli chodzi o drugą połowę miesiąca, to jest ona bardzo korzystna dla rozpoczęcia wysiewu warzyw psiankowatych. Należą do nich pomidory, papryki, bakłażany (oberżyny) i miechunki.

Wszystkie one są zdecydowanie ciepłolubne, więc bardzo docenią, jeśli wysiejesz je do niewielkich doniczek. Ustaw je w okolicy kaloryferów. Dobrze jest również przykryć wierzchnią warstwę takiej donicy denkiem plastikowej butelki lub choćby folią. Dzięki temu podłoże będzie miało przez cały czas odpowiednią dla tych roślin wilgotność.

Pod sam koniec marca możesz zacząć wysiewać do gruntu warzywa, które nie mają wielkich wymagań. Chodzi o potrzebną im do wzrostu temperaturę. W ostatnie dni miesiąca wysiej więc prosto na grządkę groch, bób, rzodkiewkę, wczesne odmiany rzodkwi i jarmuż.

To też czas na wczesne odmiany marchwi, pietruszkę korzeniową i naciową, pasternak, szpinak warzywny, skorzonerę i koper ogrodowy. Jeśli obawiasz się wystąpienia w nocy przymrozków, to zawsze warto rozważyć obłożenie takich warzyw agrowłókniną i ewentualne przykrycie ich tunelami foliowymi.

Jakie kwiaty sieje się w marcu?

Jeśli chodzi o kwiaty, to marzec jest dobrym miesiącem na rozpoczęcie uprawy roślin jednorocznych z rozsady. Można to oczywiście zrobić nawet i wcześniej.

W ogrzewanych pomieszczeniach możesz już spokojnie zasiać ciepłolubne kwiaty. Należą do nich: cynia, gazania, heliotrop peruwiański, kleome, tytoń ozdobny i motylek. Nie zapomnij te z o takich kwiatach jak aster chiński, niecierpek, lwia paszcza, aksamitka, lewkonia, szałwia i żeniszek meksykański.

Zastosuj przy tym najlepiej specjalną ziemię do wysiewu nasion lub mieszaninę torfu i piasku w proporcjach 2:1. Warto góry pojemników także i w tym przypadku przykryć denkiem plastikowej butelki lub folią. Zapewni im to właściwą wilgotność.

co sieje się w marcu, fot. freepik
co sieje się w marcu, fot. freepik

W drugiej połowie miesiąca możesz wysiać dimorfotekę, nemezję, portulakę wielkokwiatową, aksamitkę, goździk chiński i kocanki ogrodowe. Okryj je jednak agrowłókniną, jeśli obawiasz się wystąpienia przymrozków.

Z kolei pod sam koniec miesiąca możesz do gruntu wysiać groszek pachnący, smagliczkę, powój trójbarwny, rezedę, gipsówkę, ostróżkę ogrodową i chabry. Są to rośliny, które mają małe wymagania termiczne i o ile nie grożą im przymrozki, to powinny sobie świetnie poradzić.

Jeżeli jednak temperatury przy gruncie spadną poniżej zera, to wtedy zastosuj okrycie z folii lub agrowłókniny.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie odżywia rośliny doniczkowe!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także