PoradyLajfhakiPsu też należy się masaż. Wiemy, kiedy pupil najbardziej go potrzebuje

Psu też należy się masaż. Wiemy, kiedy pupil najbardziej go potrzebuje

Nasi psi podopieczni potrzebują uwagi i opieki. To nie tylko regularne spacery, wizyty u weterynarza czy groomera, ale również masaż dla psa. Wyjaśniamy, dlaczego i kiedy jest potrzebny.

masaż dla psa, fot. Getty Images
masaż dla psa, fot. Getty Images

Nasze zwierzaki również mogą cierpieć na problemy mięśniowe. Niezbędny w takiej sytuacji jest masaż. Oto, jak go zrobić poprawnie.

Kiedy stosować masaż dla psa?

Psy, podobnie, jak ludzie czują emocje. Nie tylko te pozytywne, ale również i negatywne. Szczególnie psiaki z lękiem separacyjnym nieustannie narażone są na odczuwanie stresu. Nie jest to dla nich zdrowe. Stresogenna może być dla czworonoga zmiana zamieszkania, rodziny czy hałasy. Dlatego warto zwrócić uwagę na zachowanie naszych pupili i pomóc im rozładowywać trudne emocje. To na pewno pomoże zbudować z nim głębszą więź, a psy odczują ulgę. Musisz wiedzieć, że nierozładowane emocje mogą u zwierzaka doprowadzić do problemów neurologicznych. Jednym z nich są napięcia mięśniowe. Objawiają się one przede wszystkim poprzez: bóle karku i kręgosłupa, problemy z równowagą i poruszaniem się, drapanie powietrza bez dotykania ciała, drgawki, napady padaczkowe, dezorientację, niekontrolowane ruchy oczu, chodzenie w kółko bez celu czy przechylanie głowy. Wówczas należy niezwłocznie udać się do weterynarza w celu postawienia poprawnej diagnozy. Wskaże on też, jak wykonywać masaż mięśniowy.

big dog lying on the floor and gets a massage on its thight.
big dog lying on the floor and gets a massage on its thight.

Jak masować psa?

Podstawą jest odpowiednie przygotowanie. Przed rozpoczęciem masażu trzeba rozgrzać sobie ręce - najlepiej pocierając je o siebie. Potem dopiero można zabrać się za dotykanie psa. Robi się to po obu stronach jego ciała, dzięki czemu lepiej odczujesz się różnice w napięciu mięśni. Ważne jest też, aby zapewnić psu odpowiednie podłoże, na którym będzie leżał w trakcie wykonywania masażu. Sprawdzi się do tego wełniany koc, mata do jogi lub twarda poduszka podłogowa. Miej na uwadze, aby posłanie nie było zbyt twarde ani zbyt miękkie. Masaż zacznij od tylnych nóg, potem przejść do przednich łap. Należy połączyć głaskanie z lekkim ugniataniem mięśni. Potem masuj plecy (trzeba uważać, aby nie naciskać bezpośrednio na kręgosłup). Na końcu gładź głowę. Zacznij od grzbietu nosa, przez czoło aż po kark, gdzie można nieco zwiększyć ucisk. Po skończonym masażu należy nagrodzić psiaka przekąską, aby wzbudzić chęć do kolejnych zabiegów.