PoradyMasz oczko wodne przy domu? To już ostatnia chwila, by doprowadzić je do porządku!

Masz oczko wodne przy domu? To już ostatnia chwila, by doprowadzić je do porządku!

jak dbać o oczko wodne, fot. Youtube/BackyardWaterGarden
jak dbać o oczko wodne, fot. Youtube/BackyardWaterGarden
Manuel
20.05.2023 13:40

Brudna woda, muł i glony to postrach każdego, kto posiada w swoim ogrodzie oczko wodne. Przecież ty chcesz, by przyciągało uwagę i zachwycało oczy, prawda? Pokażemy ci, jak dbać o oczko wodne tak, by wszyscy ci go zazdrościli.

Teoretycznie oczko wodne powinno być w stanie samo się oczyścić, jeśli wszystkie organizmy, które w nim żyją, znajdują się w równowadze. W praktyce jest to jednak często niemożliwe, zwłaszcza w przypadku małych zbiorników wodnych. Co więc trzeba zrobić, żeby oczko wodne dobrze się prezentowało?

Jak dbać o oczko wodne?

Letni sezon spędzany w ogrodzie przy oczku wodnym warto zacząć od jego dokładnego oczyszczenia. Jeśli ten proces pominiesz, to potem w trakcie kolejnych tygodni i miesięcy będziesz miał znacznie więcej pracy. Nie opłaca się więc tak robić. Wiosenne oczyszczanie polega przede wszystkim na usunięciu prawie całego mułu (warto zostawić jedynie cienką warstwę na dnie), glonów i obumarłych części roślin, które zalegają w oczku. Najwygodniej jest to zrobić za pomocą specjalnego odkurzacza szlamowego/skimmera. Jednak jeśli nie chcesz ponosić tego rodzaju kosztów, to dobrze się też sprawdzi podbierak do liści. Jeśli nie masz ani jednego, ani drugiego, to zdaj się na własną inwencję i narzędzia, którymi dysponujesz (przydadzą się najprostsze grabie oraz jakiekolwiek sito). Usunięcie mułu i glonów nie powinno stanowić nadmiernego wyzwania. Eksperci radzą jednak, by nie zabierać się do tego zadania, zanim temperatura nie zacznie regularnie przekraczać 12 stopni Celsjusza.

jak dbać o oczko wodne, fot. getty images
jak dbać o oczko wodne, fot. getty images

Jak utrzymać czystość w oczku wodnym?

Są ludzie, którzy chcą, by ich oczka były możliwie najbardziej naturalne i nie montują w nich żadnych urządzeń. Jeśli i ty zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to nie będziesz w stanie uniknąć częstego czyszczenia. Jeśli nie masz na to ochoty, to koniecznością będzie kupno i zainstalowanie oczyszczającego wodę filtra z pompą. Warto także rozważyć zakup specjalnej siatki na oczko wodne, która chroni jego powierzchnię przed spadającymi z drzew liśćmi.

jak dbać o oczko wodne, fot. getty images
jak dbać o oczko wodne, fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także