PoradyLajfhakiMasz oczko wodne w ogrodzie? Nie wszystkim rybom będzie się tam dobrze mieszkało

Masz oczko wodne w ogrodzie? Nie wszystkim rybom będzie się tam dobrze mieszkało

jakie ryby do oczka wodnego, fot. getty images
jakie ryby do oczka wodnego, fot. getty images

02.07.2023 15:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dobrze wkomponowane oczko wodne może stać się główną ozdobą ogrodu. Jednak, aby do tego doszło, trzeba odpowiednio o nie dbać i regularnie czyścić. Podpowiadamy też, jakie ryby do oczka wodnego wybrać.

Oczka wodne są miejscem, w którym rozwija się nie tylko roślinność, ale przebywają też ryby. Nie każde jednak gatunki nadają się do tego, aby żyć w niewielkich zbiornikach wodnych. Przygotowaliśmy dla ciebie listę ryb, które świetnie czują się w oczku wodnym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ryb?

Wybierając ryby do oczka wodnego, miej na uwadze warunki w nim panujące oraz polski klimat. Przede wszystkim istotne są tutaj zmiany temperatur. Nie każde ryby dobrze zniosą spadki słupka rtęci. Dlatego, jeśli nie chcesz, aby zwierzęta szybko padły, wybieraj te gatunki, które są najbardziej odporne. Ważna będzie też głębokość oczka. Powinna ona wynieść przynajmniej metr. Im zbiornik jest głębszy, tym większa gwarancja, że rybom nie zabraknie tlenu. Szczególnie, że w okresie zimowym woda zamarza nawet do samego dna. A właśnie tam ryby przeczekują mroźne miesiące. W lecie płytkie oczko wodne szybko się nagrzeje, co nie jest dobre dla żyjących w nim stworzeń. Ryby potrzebują też przestrzeni do pływania, dlatego nie powinno być ich zbyt wiele w zbiorniku. Dlatego zanim kupisz ryby zobacz jaką długość osiągają. Przyjmuje się, że na 10o litrów wody może powinna przypaść 1 mała ryba (a na 1000 litrów - 1 duża ryba).

jak dbać o oczko wodne, fot. getty images
jak dbać o oczko wodne, fot. getty images

Jakie ryby do oczka wodnego wybrać?

Ryb, które bez problemu możesz umieścić w zbiorniku w ogrodzie nie jest wiele. Do najczęściej wybieranych gatunków należą:

  • różanka,
  • słonecznica,
  • strzebla potokowa,
  • złote rybki (karasie)
  • karpie koi.

Jak wygląda karmienie wspomnianych wyżej ryb? Żywią się one przede wszystkim owadami, larwami i mikroorganizmami, które żyją w wodzie. Dlatego rozsądnie dawkuj im pokarm. Niedojedzony opada na dno i staje się pożywką dla glonów. Poleca się, aby rzucić rybom taką dawkę pokarmu, którą są wstanie zjeść przez 5 minut. Podawanie pokarmu rozpocznij wiosną i kontynuuj przez całe lato. Dopiero zimą przestań dokarmiać ryby.

jak dbać o oczko wodne, fot. getty images
jak dbać o oczko wodne, fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także