Masz psa? Zasada 5 sekund pozwoli uniknąć dużego problemu
Upały są dokuczliwe nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt, które mocno odczuwają ich skutek. Eksperci odradzają przy wysokich temperaturach wyprowadzanie psiaków na asfalt. Poparzone łapy psa to ból dla zwierzaka i zmartwienie właściciela. Oto, jak tego uniknąć.
20.08.2023 10:01
Spacer po nagrzanym do czerwoności asfalcie czy betonie to nie jest dobry pomysł. Chwila na takiej powierzchni może skończyć się tragicznie dla zwierzaka. Ich delikatne poduszeczki łap mogą uleć poparzeniu. Dowiedz się, jak ustrzec się przed tym.
Zasada 5 sekund
Musisz wiedzieć, że w bardzo upalne dni w sezonie letnim powierzchnia betonowa lub asfaltowa potrafi nagrzać się bardzo szybko do temperatury nawet 60 stopni! I może ona utrzymać się przez długi czas. Dlatego przestrzega się właścicieli czworonogów przed tym, aby zabierać na spacery psiaki, kiedy żar leje się z nieba. Pamiętaj, że pies nie nosi butów tak, jak ty i jego delikatnych łap nic nie chroni, tym bardziej dreptanie po rozgrzanym asfalcie przyniesie mu ogrom cierpienia. Jeśli chcesz sprawdzić, czy nawierzchnia nadaje się na spacer dla psa, zastosuj zasadę 5 sekund. Mówi ona, że jeśli przyłożysz do powierzchni betonu, czy asfaltu rękę i nie dasz rady utrzymać jej przez ten czas, oznacza to, że nie nadaje się ona, by po niej chodzić z pupilem. Oparzenie jest wtedy gwarantowane!
Sposób na poparzone łapy psa
Ciekawostką jest fakt, że gruczoły potowe u psów znajdują się właśnie na łapach, stąd ich specyficzny zapach, który właściciele uznają za aromat skarpet lub popcornu. W trakcie spaceru po gorącym asfalcie ich łapy stają się natychmiast czerwone, piekące i bolące i jest to naprawdę nie do zniesienia dla biednego zwierzaka. Dlatego ponownie apelujemy, nie wychodź z psem na gorący asfalt, jeśli psiak musi się załatwić, przenieś go na trawę, można też tymczasowo rozłożyć specjalne maty.
Możesz też zakupić w sklepach zoologicznych specjalne obuwie dla psa. Wykonane one są z materiału, który pozwala psiakowi wygodnie poruszać się podczas spaceru, bez konieczności dotykania gorącej nawierzchni. Zaleca się też moczenie łap psiaka oraz stosowania kremów ochronnych. Jeśli już zdarzy się oparzenie, najlepiej je schłodzić letnią wodą. Możesz też zdezynfekować za pomocą środka odkażającego i zabezpieczyć ją przed zanieczyszczeniami. Konieczna będzie również wizyta u weterynarza, który jak dalej będzie przebiegało leczenie naszego pupila.