PoradyLajfhakiWeterynarz wyjaśnił mi, dlaczego pies zjada kupy. Są 2 powody

Weterynarz wyjaśnił mi, dlaczego pies zjada kupy. Są 2 powody

pies je kupy, fot. Getty Images
pies je kupy, fot. Getty Images

13.08.2023 13:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas spaceru nasz psiak może brać do pyska różne rzeczy. Niestety niektóre futrzaki potrafią zjeść nawet odchody innych zwierząt. Co więcej, nie jest to odosobnione. Wyjaśniamy, dlaczego pies je kupy i jak temu zapobiegać.

Dla naszych pupili kupa na trawniku może stać się prawdziwym rarytasem. Nic dziwnego, w końcu zawiera dużo składników odżywczych (w szczególności kupa kocia). Oto przyczyna, dlaczego pies konsumuje odchody.

Dlaczego pies je kupy?

Zdarzyć się może, że pupil zaczyna jeść pozostawione na trawie fekalia. Chociaż u właściciela wzbudza to wstręt, dla psiaka to smakowity kąsek. Powodem, dla którego to robi jest przede wszystkim niedobór składników odżywczych w diecie. Kupa, szczególnie wydalana przez kota jest prawdziwą bombą minerałową. Zawiera dużo witamin z grupy B, które są ważne dla organizmu zwierzaka. Wiadomo, że najwięcej odżywienia potrzebują szczeniaki i to one najczęściej mogą jeść odchody, ale ten nawyk obserwowany jest też u psów starszych. W kupie znajdują się również niestrawione resztki, które przyciągają psiaki. Zbadano też, że nie tylko brak składników odżywczych w diecie psa stoi za tym niesmacznym nawykiem, ale może to mieć też podłoże psychologiczne. Wtedy wizyta u psiego behawiorysty jest koniecznością, aby rozwiązać uciążliwy problem zjadania przez pupila kup.

Obraz

Psychologiczne podłoże zjadania kup przez psy

Niedobory żywieniowe u zwierzaka możesz zminimalizować odpowiednią dietą, dzięki czemu przestanie jeść kupy. Gorzej jest w przypadku, kiedy ma to psychologiczne podłoże. Pies, tak, jak człowiek może odczuwać stres, nudę, zazdrość, a nawet popaść depresję! Dlatego, aby rozładować nagromadzone emocje, psiak zaczyna zjadać kupy i takie zachowanie najczęściej nie jest jednorazowe. Nie musisz martwić się o bakterie z odchodów, które trafiają potem do pyska psa, ponieważ jego ślina ma właściwości oczyszczające. Jednak obecność fekaliów nie jest obojętna dla jego zdrowia. Zwierzaki, które jedzą kupy, narażone są na zarażenie pasożytami. Mogą również spożyć substancje toksyczne, które prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego, jeśli twój pies zjada kupy, skonsultuj się ze specjalistą i sprawdź jaka jest tego przyczyna.

A selective focus shot of an adorable Kooikerhondje dog
A selective focus shot of an adorable Kooikerhondje dog
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także