Mężczyźni też powinni robić sobie test ciążowy. Może on uratować życie
Czy wiesz jakie choroby wykrywa test ciążowy? Okazuje się, że profilaktycznie powinni go także wykonywać mężczyźni. Chociaż może to brzmieć niedorzecznie. ;)
Robienie testów ciążowych przez mężczyzn może brzmieć niezwykle absurdalnie. Tymczasem to bardzo dobra praktyka, która może pomóc wykryć groźną chorobę jeszcze w jej początkowym stadium. A jak wiadomo niektóre schorzenia są bardzo podstępne i dość długo mogą nie dawać żadnych objawów. Natomiast kiedy one się już pojawią, to często jest już za późno na leczenie, a także ratunek.
Dlaczego mężczyźni powinni robić testy ciążowe?
Testy ciążowe wykrywają hormon beta-HCG. Jest on wytwarzany przez łożysko ciężarnych kobiet. Okazuje się także, że ten sam hormon jest produkowany przez jeden z nowotworów. Chodzi tutaj o raka jąder. To schorzenie dotyka zwykle młodych mężczyzn (w przedziale 15-35 lat). Panów po 40. roku życia, rak jądra atakuje rzadko. Regularne i profilaktyczne robienie testu ciążowego, pomoże jeszcze we wczesnym stadium zdiagnozować chorobę. A wtedy jest aż 98% szans na jej całkowite pokonanie. Nawet w przypadku wystąpienia już przerzutów do innych narządów, rokowania są dość dobre (ok. 90% pacjentów dochodzi do zdrowia). Oczywiście jeżeli mężczyzna zrobi test ciążowy i otrzyma wynik pozytywny, to od razu powinien udać się do lekarza urologa. To znak, że w jego organizmie najprawdopodobniej dzieje się coś niedobrego. Z drugiej strony testy ciążowe są obarczone pewnym marginesem błędu i zdarza się, że wskazują nieprawidłowy wynik. Jednak zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne.;)
Jak objawia się rak jądra?
Każdego mężczyznę do wykonania testu ciążowego powinno zmobilizować kilka rzeczy. Powodem do niepokoju jest powiększone jądro, wyczuwalny pod palcami guzek na jądrze, a także uczucie ciężkości, dyskomfortu oraz ucisku w mosznie. Te symptomy mogą świadczyć o rozwijającym się raku jądra. Co ciekawe to schorzenie nie powoduje bezpłodności. Po usunięciu jednego, chorego jądra zostaje jeszcze drugie, które cały czas jest w pełni sprawne. O ile operacja nie pozbawia mężczyznę szans na zostanie ojcem, to chemioterapia może ograniczyć płodność.