Mieszam 2 składniki i w kilka chwil robię nawóz na ogórki. Kosztuje grosze, a czyni cuda!

nawóz na ogórki, fot. gettyimages
nawóz na ogórki, fot. gettyimages

07.05.2023 17:16

Wypróbuj ten nawóz na ogórki i zobacz, jak twoje warzywa wzrastają w szybkim tempie. Ta odżywka jest znacznie lepsza niż preparaty kupione w sklepie!

Jak zrobić nawóz do ogórków?

Ogórki gruntowe możesz wzmocnić w prosty sposób dzięki odżywce. Wówczas łodygi, liście i cały system korzeniowy nabierze odporności. Nie ma sensu kupować drogich preparatów w sklepach ogrodniczych. Nawóz możesz zrobić własnoręcznie. Przygotuj pół litra przefiltrowanej i wystudzonej wody i wlej ją do słoika. Następnie do płynu dodaj jedną łyżkę sody oczyszczonej oraz jedną łyżeczkę kurkumy. Całość odstaw na ok. 2 godziny. Po tym czasie roztwór rozcieńcz w trzech litrach wody — i gotowe! Tak przygotowaną odżywką możesz podlewać ogórki raz na dwa tygodnie. Kluczem do sukcesu jest tutaj połączenie kurkumy z sodą oczyszczoną. Żółta przyprawa wykazuje działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Jest polecana do walki z drobnoustrojami i świetnie wzmacnia system korzeniowy. Tymczasem soda zwalcza grzyby, a także pleśnie.

nawóz na ogórki, fot. gettyimages
nawóz na ogórki, fot. gettyimages

Co lubią ogórki gruntowe?

Mało osób wie, że ogórki gruntowe rosną dziś we wszystkich strefach klimatycznych. Jednak wywodzą się one z Indii, gdzie dziko rosły u podnóża Himalajów. Na słowiańszczyznę ogórek dotarł za pośrednictwem Bizancjum. Jakie warunki preferują te warzywa?

  • Słoneczne, ale osłonięte od wiatru stanowiska.
  • Odpowiednia temperatura. Ogórki gruntowe nie przetrzymają przymrozków i szybko zginą, kiedy słupek rtęci spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza. Właściwa temperatura dla nich to 18-25 stopni Celsjusza.
  • Uprawę najlepiej założyć na glebach próchniczych i przepuszczalnych. Najlepsze pH to 6,5 - 7,0. Dodatkowo ziemia powinna być zasobna w składniki mineralne. Dlatego warto ją wzbogacić obornikiem czy kompostem.
  • Dbaj o to, aby podłoże było stale wilgotne. Ogórki gruntowe wytwarzają płytki system korzeniowy i dlatego konieczne jest ich intensywne podlewanie.
nawóz na ogórki, fot. gettyimages
nawóz na ogórki, fot. gettyimages

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także