PoradyLajfhakiMieszkańcy Ekwadoru jedzą chlebek w kształcie dziecka nad grobami zmarłych. Taka tradycja

Mieszkańcy Ekwadoru jedzą chlebek w kształcie dziecka nad grobami zmarłych. Taka tradycja

Święto zmarłych w Ekwadorze, fot. Freepik
Święto zmarłych w Ekwadorze, fot. Freepik
25.10.2023 16:23

Pierwszy listopada to wyjątkowy czas dla wszystkich rodzin. Ten dzień upamiętnia ludzi, którzy odeszli z tego świata. Polskie rodziny zbierają się nad grobami bliskich i palą symboliczne znicze oraz ozdabiają groby kwiatami. Święto Zmarłych w każdym kraju wygląda inaczej, a my dziś przedstawimy, jak obchodzą je w Ekwadorze.

Co kraj to obyczaj — tak samo jest w przypadku Święta Zmarłych, które jest obchodzone na całym świecie. Oczywiście wszystko zależy od naszego wyznania, lecz Ekwadorczycy od dawna uczestniczą w dniu Wszystkich Świętych na swój specjalny sposób. Mają ciekawe tradycje, o których warto mówić!

Święto zmarłych w Ekwadorze

Jeśli kiedykolwiek doświadczysz spędzania Wszystkich Świętych w Ekwadorze, przygotuj się na niezły szok. Mimo że są w większości katolikami, to mają sporo tradycji, które wywodzą się z kultury Inków. Pierwszego listopada — podobnie jak my — wybierają się na cmentarze, lecz zamiast stania i opłakiwania zmarłych, zasiadają do uczty! Suto zastawiony stół z wieloma tradycyjnymi przysmakami to element czczenia zmarłych i zaproszenie ich do wspólnej wieczerzy. Nie może zabraknąć guaga, czyli chlebka, który ma najczęściej kształt dziecka. Do tego colada morada, czyli napój z fioletowej kukurydzy i owoców. Istnieje pewne przekonanie, które mówi, że dopóki zmarli nie najedzą się do syta, żywi nie mogą rozpocząć posiłku.

Obraz

W Meksyku też nie trwonią łez nad grobem

W naszej kulturze to niewyobrażalne, by jeść cokolwiek na cmentarzu. Powinniśmy zachować pokorę i modlić się o dusze zmarłych. Meksykanie — podobnie jak Ekwadorczycy — mają zgoła inne podejście do tego tematu. Ich zdaniem Święto Zmarłych to czas spotkania z bliskimi, a to oznacza brak miejsca na smutki. Cmentarze są miejscem, gdzie rodziny zbierają się na wspólne ucztowanie, śpiewy i biesiadę. Niekiedy spędzają całe noce nad grobami bliskich. Warto również wspomnieć o kolorowych ubraniach i malowaniu twarzy na wzór meksykańskiej czaszki. To wszystko to element uwielbienia i przejaw szacunku dla zmarłych, a nie głupie przebieranki ze strony młodych osób. Warto brać z nich przykład i zrobić święta nieco weselszymi niż to bywa w naszym kraju. Być może właśnie w taki sposób lepiej uczcilibyśmy pamięć o bliskich zmarłych?

Święto zmarłych w innych państwach, fot. Freepik
Święto zmarłych w innych państwach, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także