PoradyLajfhakiMłodzi rodzice decydują się na ceremonię zamiast chrztu. O co chodzi z nowym trendem?

Młodzi rodzice decydują się na ceremonię zamiast chrztu. O co chodzi z nowym trendem?

ceremonia zamiast chrztu, fot. Getty Images
ceremonia zamiast chrztu, fot. Getty Images
19.10.2023 08:44

W naszej kulturze przyjęło się, że nowo narodzony członek rodziny musi zostać ochrzczony. Wynika to z wielowiekowej wiary katolickiej, ale i przyjętych norm społecznych. Okazuje się, że wcale nie musi tak być, a rozwiązaniem staje się ceremonia zamiast chrztu. Sprawdź, na czym polega.

Nasza rzeczywistość, styl życia oraz wyznawane wartości ulegają nieustannym zmianom. Nie inaczej jest w przypadku religii. Coraz więcej osób odchodzi z kościoła lub deklaruje ateizm, co przekłada się na mniejszą ilość przyjmowanych sakramentów. Nie inaczej jest w przypadku chrztów, a coraz modniejsze stają się jego alternatywy.

Jaką ceremonią zastąpić chrzest?

Jeśli nasza rodzina się powiększyła, to mamy ogromny powód do radości. Jednak ciężko jest unikać pytań natarczywej rodziny o chrzest, kiedy nie chcemy go organizować. Mimo to warto byłoby przywitać malucha na świecie, w równie podniosły sposób. Okazuje się, że taką możliwością jest chrzest humanistyczny, który można zorganizować w dowolnym miejscu. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Uroczystość ta ma na celu powitanie dziecka lub nadanie mu wybranego przez rodziców imienia. Bardzo często ma na celu włączenie malucha do rodziny. Charakter tej uroczystości jest niezwykle zbliżony do znanych nam ślubów humanistycznych. Obydwa te wydarzenia zazwyczaj składają się z indywidualnie przygotowanych przemówień, które wzruszają zgromadzonych gości.

Obraz

Jak wygląda ceremonia zamiast chrztu?

Ceny takiej uroczystości zaczynają się od 2 tysięcy złotych wzwyż, a przy tym pokryć należy koszty dojazdu mistrza ceremonii. Ostateczna kwota zależna jest od tematyki, liczby gości, miejsca, jak również dekoracji na tę okazję. Chrzest humanistyczny wprowadza naszą pociechę do społeczności, a uroczystość katolicka tylko do grupy wyznaniowej. Bardzo często rodzice decydują się na symboliczne gesty, które mają odpowiadać święconej wodzie. Najczęściej jest to zawiązanie bransoletki na rączce malucha lub okadzenia go kadzidłami np. palo santo. Również i podczas chrztu humanistycznego pojawiają się rodzice honorowi, który są odpowiednikami katolickich chrzestnych. Bardzo często wygłaszają oni przemowy, a maluchowi wręczają drobne i spersonalizowane prezenty. Całości  uroczystości przewodzi mistrz ceremonii, który przeprowadza dziecko, rodziców oraz gości przez kolejne etapy chrztu.

close-up. image of a mother gently soothing a newborn baby . photo with a copy-space.
close-up. image of a mother gently soothing a newborn baby . photo with a copy-space.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także