Mój dziadek stosuje na brązowe gałązki tui starą recepturę ogrodników
Przed nadejściem przymrozków należy zadbać o swój ogród. Tyczy się to nie tylko trawnika i kwiatów, ale też żywopłotu, szczególnie że zauważyć można, że tuje brązowieją na jesień. Oto powód, dlaczego tak się dzieje i co zrobić.
23.09.2023 09:34
Tuje, jak i małe sosny czy świerki to najpopularniejsze krzewy stosowane w parkach i ogrodach nie tylko na żywopłot. Ich prawidłowa pielęgnacja pozwala im się rozwijać. Bliżej jesieni zauważyć można, że tuje brązowieją. Przyczyna nie jest tak oczywista, jak się wydaje.
Dlaczego tuje brązowieją na jesień?
Krzewy te wyróżniają się dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Są też mało wymagające, dlatego poradzą sobie z ich pielęgnacją nawet mało doświadczeni ogrodnicy. Prezentują się estetycznie w ogrodzie i są świetną osłoną przed hałasem i zanieczyszczeniami, czy wścibskimi oczami sąsiadów. Zauważyć można, że w cieplejszych miesiącach tuje są intensywnie zielone, ale wraz ze zbliżającym się okresem jesienno-zimowym powoli żółkną, aż stają się brązowe. Taki widok może martwić, szczególnie że niektórzy mogą uznać, że to oznaka choroby lub ataku szkodników. Na szczęście nie ma o co się martwić. W tym czasie zmiana koloru igieł wewnątrz iglaka to całkowicie naturalna kolej rzeczy. Z czasem brązowe igły zaczną opadać, a te, które zostaną, możesz strząsnąć. Na nowy sezon tuja znów się zazieleni. Martwiące może być to, kiedy kolor zmienia się na zewnątrz, wtedy może być to symptomem choroby lub szkodników. Na szczęście jest na to domowe rozwiązanie.
Przepis na domowy oprysk
Jeśli zauważysz te objawy, od razu zabierz się do działania. Domowy oprysk na bazie czosnku załatwi sprawę. Jest on bajecznie prosty do przygotowania i daje natychmiastowe rezultaty. Nie zawiera też żadnej chemii, a bazuje na naturalnych składnikach, dzięki czemu jest też dobry dla środowiska i nie kosztuje wiele. Oto jak możesz go zrobić:
- przygotuj 6 ząbków czosnku,
- obierz je i umyj,
- rozgnieć wszystkie,
- zalej litrem wody,
- odstaw na 24 godziny,
- odcedź po tym czasie,
- przelej do butelki z atomizerem,
- pryskaj tuję 2 razy dziennie.
Problem brązowiejących tui może być też wynikiem złego nawozu lub przenawożenia. Susza również przyczynia się do tego w okresie letnim, dlatego warto dbać o odpowiednie ich nawodnienie. Jeśli to jednak wskazane wcześniej choroby lub szkodniki są przyczyną, oprysk wszystko załatwi.