PoradyStaropolski oprysk na mszyce. Po 12 godzinach nie będzie ani jednej

Staropolski oprysk na mszyce. Po 12 godzinach nie będzie ani jednej

oprysk na mszyce fot. getty images
oprysk na mszyce fot. getty images
08.08.2023 10:47, aktualizacja: 08.08.2023 14:51

Atakują zarówno uprawy, jak i rośliny ozdobne. Aby chronić jedne i drugie, powinieneś znać przepis na oprysk na mszyce. Prosty, w pełni naturalny, a przede wszystkim skuteczny preparat wykonasz z zaledwie 2 składników.

Pojawiają się nagle i błyskawicznie się rozmnażają. Wysysają sok z liści oraz łodyg. W efekcie rośliny słabo się rozwijają, karłowacieją i dają o wiele słabsze plony. Plaga mszyc może szybko zająć wiele upraw i roślin ozdobnych w ogrodzie. Właśnie dlatego ważne jest, by wiedzieć, jak z nią walczyć. Istnieje sprawdzona alternatywa dla silnej chemii dostępnej w sklepach ogrodniczych. Oprysk na mszyce wykonasz z pewnego bardzo popularnego warzywa.

Cebula na mszyce zamiast pestycydów

Wielu ogrodników zwalcza mszyce chemicznymi preparatami dostępnymi w sklepach. Nie jest to najzdrowsze rozwiązanie, ponieważ groźne dla zdrowia pestycydy pozostają na roślinach. Zamiast gotowych preparatów możesz wykonać własny na bazie cebuli. Jest ona jedną z roślin, które odstraszają mszyce i sprawiają, że owady "spadają" z liści i łodyg zaatakowanych roślin. Zanim pojawiła się ogrodowa chemia, nasi przodkowie chętnie wykorzystywali ten prosty środek do walki z ogrodowym szkodnikiem. Co ważne, cebula działa nie tylko na mszyce, ale również na przędziorki i kleszcze. Jest także doskonałym środkiem chroniącym rośliny przed niektórymi chorobami grzybowymi.

Cebula szybko działa na mszyce. Fot. Getty Images
Cebula szybko działa na mszyce. Fot. Getty Images

Jak zrobić oprysk na mszyce?

Oprysk na mszyce z cebuli jest bardzo prosty w przygotowaniu. Wszystko, czego potrzebujesz, to: 4 cebule, garnek oraz woda.

  • Cebule pokrój w plasterki. Możesz z powodzeniem wykorzystać całe główki (razem z piętką i łupinami).
  • Wrzuć cebule do garnka. Zalej je 1,5 l wody i gotuj przez 30 minut.
  • Po upływie wyznaczonego czasu zdejmij wywar z ognia i zostaw do wystudzenia.
  • Na zakończenie przecedź wywar i wlej do opryskiwacza.
  • Spryskaj rośliny zaatakowane przez mszyce. Owady znikną w ciągu 12 godzin.

Z czego jeszcze można zrobić oprysk na mszyce?

Do roślin odstraszających mszyce zalicza się także czosnek. Również on, podobnie jak cebula, może być bazą oprysku na mszyce. Aby przygotować wyciąg odstraszający szkodniki, 250 g roztartego czosnku zalej 10 l wody. Odstaw mieszankę na 24 godziny. Po upływie tego czasu rozcieńcz wyciąg wodą w proporcji 1:1. Następnie przelej mieszankę do spryskiwacza i nanieś na zaatakowane rośliny. Mszyce znikną równie szybko, jak w przypadku stosowania wywaru z cebuli.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także