PoradyLajfhakiMoja babcia wodę po ich gotowaniu wylewała na chwasty. Obumierały i już nie odrastały

Moja babcia wodę po ich gotowaniu wylewała na chwasty. Obumierały i już nie odrastały

naturalny sposób na chwasty fot. freepik
naturalny sposób na chwasty fot. freepik

07.07.2023 14:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chwasty w ogrodzie to problem nie tylko estetyczny, który psuje naszą ciężką pracę. Zabierają naszym roślinom potrzebne z gleby składniki niezbędne do normalnego wzrostu. Obecne na rynku preparaty powodują ich skuteczne pozbycie się, które dla nas i pozostałych w ogrodzie roślin są niebezpieczne. Dlatego sprawdź naturalny sposób na chwasty.

Spośród wszystkich dostępnych nam metod, w przypadku chwastów sprawdzą się dwie. Pierwsza to regularne ręczne pielenie ogrodu, które na dłuższą metę jest czasochłonne. Poza tym może uszkodzić pozostałe rośliny, które są wokół. Druga metoda to oprysk, który może być bezpieczny oraz skuteczny, kiedy jest naturalny.

Naturalny sposób na chwasty na kostce brukowej i miejscach poza ogrodem

Kiedy posiadamy ogród, to warto poznać metody, które bardzo ułatwią nam prace, przez co będzie ona o wiele przyjemniejsza. Na początku zastosuj oprysk z octu, który przygotujemy, mieszając ocet z wodą w proporcji 2:1. Poprzez kwasowość octu chwasty szybko znikają, ale warto zastosować taki oprysk na początku wiosny, kiedy te rośliny jeszcze nie kwitną, przez co są podatniejsze na działanie roztworu. Pamiętaj, aby podczas oprysku mieszanka nie osiadła na liściach roślin lub kwiatów, które uprawiasz w ogrodzie, ponieważ obumrą. Drugą niezawodną metodą, jest oprysk z soli kuchennej. Do przygotowania potrzebujemy jedną porcję soli na trzy porcje wody (1:3), które posłużą nam do walki z chwastami przy chodniku. Można też wysypać sól na chwast, a potem spryskać go wodą. Wtedy korzenie tego szkodnika po kilku dniach obumrą. Ta metoda również sprawdzi się w miejscach, gdzie nie rosną inne rośliny, na których Ci zależy.

Jak wytępić chwasty? Fot. Getty Images
Jak wytępić chwasty? Fot. Getty Images

Ściółkowanie jako naturalny środek na chwasty

Sposób ten jest równie skuteczny co opryski, jednak może też wspomagać ich działanie. Polega on na odcięciu chwastom dostępu do tlenu i światła, poprzez ułożenie na nich m.in. starych gazet, dywanów lub tektury, które posypujemy warstwą kory. W efekcie czego chwasty uschną oraz nie będą mogły zakwitnąć.

ocet na chwasty fot. getty images
ocet na chwasty fot. getty images

Babciny sposób na chwasty

Metoda ta jest bardzo łatwa i nie kosztuje nic. Wystarczy, że po ugotowaniu ziemniaków jeszcze wrzącą wodę wylejesz na chwasty. W efekcie roślina będzie poparzona i zacznie obumierać, a skrobia, która jest w wodzie, zahamuje ponowny wzrost chwastów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także