PoradyLajfhakiWyrywasz chwasty z trawnika? Użyj 2 składników z kuchni, a znikną same

Wyrywasz chwasty z trawnika? Użyj 2 składników z kuchni, a znikną same

Jak wytępić chwasty fot. getty images
Jak wytępić chwasty fot. getty images
20.04.2023 09:48

Każdy posiadacz ogródka marzy o pięknym, równym trawniku. Utrzymanie go wymaga jednak sporo wysiłku oraz pracy. Wszystko przez powracające co rusz chwasty. Na szczęście jest prosty, domowy sposób na to, jak wytępić chwasty.

W sklepach można znaleźć wiele różnych środków na chwasty. Większość z nich zawiera jednak sporo chemii, której wielu ogrodników stara się unikać. Jeśli się do nich zaliczasz, sięgnij po sprawdzony, domowy sposób na pozbycie się chwastów z trawnika. Musisz tylko zajrzeć do kuchennej szafki i wyjąć z niej dwa składniki. Wykonanie z nich preparatu, który usunie zielsko, kosztuje zaledwie kilka złotych.

Jak wytępić chwasty?

Jest wiele domowych sposobów na pozbycie się chwastów z trawnika. Jednym z nich jest wykorzystanie popiołu drzewnego. Nie każdy ma jednak kominek, a dzięki niemu dostęp do tego cennego odpadu ze spalania drewna. Istnieje inny, równie prosty trik na wytępienie niechcianych roślin, które szpecą ogródek. Potrzebne są tylko ocet oraz sól, czyli produkty, które z łatwością znajdziesz w swojej kuchni.

Jak wytępić chwasty? Fot. Getty Images
Jak wytępić chwasty? Fot. Getty Images

Jak sól i ocet pomogą wytępić chwasty?

Przygotowanie i zastosowanie mieszanki na chwasty jest bardzo proste i zajmuje tylko kilka minut. To dużo prostsza metoda oczyszczania trawnika niż żmudne wyrywanie zielska rękoma.

  • Do miski z 1 l wody dodaj 1 szklankę octu i 1/2 szklanki soli. Możesz również przygotować mieszankę wody i octu w proporcji 2:1.
  • Opcjonalnie dodaj odrobinę płynu do mycia naczyń, by zwiększyć skuteczność roztworu.
  • Spryskuj tylko miejsca, w których pojawiły się chwasty. Mieszanka wody, octu i soli ma właściwości wysuszające, więc może niekorzystnie wpłynąć na trawnik, jeśli spryskasz zbyt duży obszar.

Woda z octem dobra również na mech

Mech nie jest chwastem, ale często pojawia się w ogrodzie, choć wcale tego nie chcemy. Dzieje się tak najczęściej w przypadku gleb kwaśnych i wilgotnych. Najczęściej narośl z mchu występuje na trawniku w miejscach zacienionych. Jeśli chcesz się jej pozbyć, woda z octem do dobra metoda. W tym przypadku należy wymieszać je w proporcji 1:1. Środek powinien być aplikowany tylko na miejsca, w których zaczął rosnąć mech. Po kilku dniach od rozpylenia preparatu wyczesz trawnik grabiami, by usunąć pozostałości wyschniętej narośli. W ten sposób odzyska piękny wygląd.

Jak wytępić chwasty? Fot. Getty Images
Jak wytępić chwasty? Fot. Getty Images

Sposoby na wykorzystanie soli do czyszczenia

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także