Moja ciocia nauczyła mnie po zakupie bratków robić tę jedną rzecz
Przekonaj się, jak sadzić bratki na balkonie. Są świetnym zastępstwem dla rozpowszechnionych pelargonii. A ich gama kolorystyczna jest dużo większa.
Bratek ogrodowy jest rośliną dwuletnią. Kwitnienie zaczyna już od przedwiośnia i można cieszyć się jego barwnymi płatkami aż do początku lata. W związku z tym jest doskonałą ozdobą balkonu czy tarasu.
Jakie bratki wybrać na balkon?
Tak naprawdę lubiany bratek ogrodowy jest krzyżówką fiołka ałtajskiego, fiołka trójbarwnego oraz fiołka rogatego. W zależności od gatunku jego płatki mogą być jedno- lub wielobarwne. Co więcej, różnią się także terminem kwitnienia.
- Odmiany wczesne kwitną od marca do czerwca.
- Natomiast odmiany późne kwitną do lipca.
Oczywiście kupując bratki w sklepie, zwróć uwagę na ich liście. Nie powinny mieć żadnych plam ani oznak choroby. Dodatkowo wybierz rośliny, które mają jak najwięcej nierozwiniętych jeszcze pąków. I nie przynoś do domu roślin już przekwitniętych.
Kiedy sadzić bratki na balkonie?
Po przyniesieniu bratków do domu zacznij od ich hartowania. To ważne, gdyż rośliny rozwijały się do tej pory w szklarniach i trzeba je przyzwyczaić do niższych temperatur.
W związku z tym bratki ustaw na balkonie, ale w miejscu zacisznym i osłoniętym od wiatru. Dopiero po upływie kilku dni zabierz się za przesadzanie do docelowych donic bądź skrzynek.
Bratki na balkonie i tarasie możesz sadzić już w marcu. Pomimo że wyglądają na delikatne, są w miarę odporne na niskie temperatury i nie zaszkodzą im także delikatne przymrozki.
Jakie warunki lubią bratki?
Gleba: on nie ma dużych wymagań glebowych. Odpowiednia będzie uniwersalna ziemia ogrodowa lub ta przeznaczona do roślin balkonowych.
Stanowisko: bratki tolerują lekki półcień, jak i bardziej słoneczne miejsca. Jednak nie należy wystawiać ich na palące, pełne słońce. Wówczas ich płatki mogą ulec przebarwieniu i dość szybko opaść.
Nawadnianie: bratki muszą mieć stale wilgotną ziemię, ale nie wybaczą przelania. Jeżeli po zakupie bratki marnieją, to daj im czas na zahartowanie się. Najgorsze co możesz zrobić, to podlewać je z myślą, że więdną z powodu braku wody.
Co więcej, należy chronić je przed intensywnymi opadami deszczu, który jest w stanie uszkodzić delikatne płatki. W związku z tym lepiej będzie, jeżeli ustawisz je na zadaszonym balkonie bądź tarasie.