Moja ciocia nauczyła mnie po zakupie bratków robić tę jedną rzecz

Moja ciocia nauczyła mnie po zakupie bratków robić tę jedną rzecz

jak sadzić bratki na balkonie, fot. Freepik
jak sadzić bratki na balkonie, fot. Freepik
15.03.2023 12:39

Przekonaj się, jak sadzić bratki na balkonie. Są świetnym zastępstwem dla rozpowszechnionych pelargonii. A ich gama kolorystyczna jest dużo większa.

Bratek ogrodowy jest rośliną dwuletnią. Kwitnienie zaczyna już od przedwiośnia i można cieszyć się jego barwnymi płatkami aż do początku lata. W związku z tym jest doskonałą ozdobą balkonu czy tarasu.

Jakie bratki wybrać na balkon?

Tak naprawdę lubiany bratek ogrodowy jest krzyżówką fiołka ałtajskiego, fiołka trójbarwnego oraz  fiołka rogatego. W zależności od gatunku jego płatki mogą być jedno- lub wielobarwne. Co więcej, różnią się także terminem kwitnienia.

jak sadzić bratki na balkonie, fot. Freepik
jak sadzić bratki na balkonie, fot. Freepik
  • Odmiany wczesne kwitną od marca do czerwca.
  • Natomiast odmiany późne kwitną do lipca.

Oczywiście kupując bratki w sklepie, zwróć uwagę na ich liście. Nie powinny mieć żadnych plam ani oznak choroby. Dodatkowo wybierz rośliny, które mają jak najwięcej nierozwiniętych jeszcze pąków. I nie przynoś do domu roślin już przekwitniętych.

Kiedy sadzić bratki na balkonie?

Po przyniesieniu bratków do domu zacznij od ich hartowania. To ważne, gdyż rośliny rozwijały się do tej pory w szklarniach i trzeba je przyzwyczaić do niższych temperatur.

W związku z tym bratki ustaw na balkonie, ale w miejscu zacisznym i osłoniętym od wiatru. Dopiero po upływie kilku dni zabierz się za przesadzanie do docelowych donic bądź skrzynek.

Bratki na balkonie i tarasie możesz sadzić już w marcu. Pomimo że wyglądają na delikatne, są w miarę odporne na niskie temperatury i nie zaszkodzą im także delikatne przymrozki.

Jakie warunki lubią bratki?

Gleba: on nie ma dużych wymagań glebowych. Odpowiednia będzie uniwersalna ziemia ogrodowa lub ta przeznaczona do roślin balkonowych.

jak sadzić bratki na balkonie, fot. Freepik
jak sadzić bratki na balkonie, fot. Freepik

Stanowisko: bratki tolerują lekki półcień, jak i bardziej słoneczne miejsca. Jednak nie należy wystawiać ich na palące, pełne słońce. Wówczas ich płatki mogą ulec przebarwieniu i dość szybko opaść.

Nawadnianie: bratki muszą mieć stale wilgotną ziemię, ale nie wybaczą przelania. Jeżeli po zakupie bratki marnieją, to daj im czas na zahartowanie się. Najgorsze co możesz zrobić, to podlewać je z myślą, że więdną z powodu braku wody.

Co więcej, należy chronić je przed intensywnymi opadami deszczu, który jest w stanie uszkodzić delikatne płatki. W związku z tym lepiej będzie, jeżeli ustawisz je na zadaszonym balkonie bądź tarasie.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także