PoradyLajfhakiMoja mama zawsze wkłada rajstopy do doniczki, gdy widzi ziemiórki. Szkodniki szybko znikają

Moja mama zawsze wkłada rajstopy do doniczki, gdy widzi ziemiórki. Szkodniki szybko znikają

domowe sposoby na ziemiórki, fot. Genialne.pl
domowe sposoby na ziemiórki, fot. Genialne.pl

04.05.2023 19:56

Są niewielkie, ale mogą szybko doprowadzić do obumarcia roślin doniczkowych w domu. Ziemiórki składają jaja w wilgotnej ziemi, a ich żarłoczne larwy niszczą korzenie. Na szczęście istnieją domowe sposoby na ziemiórki, które pozwolą pozbyć się szkodników i uratować domowe kwiaty.

Ziemiórki to niewielkie muszki, które najczęściej przynosimy do domu z nowo zakupionymi roślinami lub ziemią. Lubią ciepło i wilgoć, dlatego chętnie składają larwy w ziemi spełniającej te warunki. Ich inwazja może spowodować zniszczenie oraz gnicie korzeni, a w konsekwencji obumarcie roślin. Właśnie dlatego warto znać domowe sposoby na pozbycie się tych szkodników.

Jak chronić rośliny przed inwazją ziemiórek?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego każdą nowo zakupioną roślinę poddawaj kwarantannie. Jeśli zauważysz ziemiórki, trzymaj ją z daleka od innych kwiatów i rozpocznij kurację przeciwko owadom. Inwazji ziemiórek możesz zapobiec, odpowiednio przechowując ziemię do roślin domowych. Trzymaj ją w zamkniętym pojemniku, w suchym i chłodnym miejscu. Aby upewnić się, że nie rozwiną się w niej szkodniki, możesz wysterylizować ją przez umieszczenie na 30 minut w piekarniku nagrzanym do 85 stopni Celsjusza. Ważnym elementem profilaktyki przeciwko zieniórkom jest odpowiednie nawadnianie roślin. Uważaj, żeby ich nie przelewać.

domowe sposoby na ziemiórki, fot. Getty Images
domowe sposoby na ziemiórki, fot. Getty Images

Domowe sposoby na ziemiórki

Aby zwalczyć plagę ziemiórek możesz zastosować chemiczne preparaty dostępne w sklepach lub specjalne, żółte lepy. Istnieją jednak domowe sposoby na ziemiórki. Produkty niezbędne do zwalczenia insektów z dużym prawdopodobieństwem masz już w domu.

  • Wsyp do doniczki piasek dla ptaków. Pamiętaj, że musi być suchy. Nie żałuj materiału, warstwa piasku powinna mieć 1-2 cm. Piasek wyciągnie z gleby wilgoć i zapobiegnie składaniu przez ziemiórki jaj.
  • Zakryj doniczkę rajstopami. Ziemiórki nie będą mogły złożyć jaj i powoli wyginą.
  • Wykorzystaj sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia. Posyp preparatem ziemię w doniczce i zwilż ją wodą. Larwy zjedzą proszek i zginą.
  • Użyj octu. Wymieszaj go w miseczce z wodą i płynem do naczyń w proporcji 1:1:1, a następnie ustaw naczynie w okolicy zaatakowanych przez ziemiórki roślin. Zapach octu przyciągnie insekty, a detergent spraw, że utopią się.
  • Wykorzystaj natkę pietruszki lub szczypiorek. Pokrojoną natkę wysyp na ziemię w doniczce (wymieniaj ją zawsze gdy się zasuszy). Świeży szczypiorek w doniczce umieść w okolicy zaatakowanych roślin.
  • Zmieszaj olenek neem z wodą w proporcji 1:100 i dodaj odrobinę proszku do prania. Zwilżaj glebę zaatakowanych przez ziemiórki roślin. W ten sposób pozbędziesz się larw żerujących w doniczkach.
  • Wykorzystaj pożyteczne owady (owsiki) lub bakterie. To naturalny, domowy sposób na ziemiórki. Zapewnią roślinom ochronę przed szkodnikami na długi czas.

Te domowe sposoby na ziemiórki lepiej sobie odpuścić

Jako domowe sposoby na ziemiórki często wymieniane są również: napar z czosnku, cynamon, fusy z kawy lub zapałki. Są one często nieskuteczne, ponieważ działają zbyt słabo. Mało tego, ponieważ zwykle sprawiają, że ziemia się zagęszcza i zaczyna pleśnieć, mogą wpłynąć na pogorszenie sytuacji. Unikaj również olejku z drzewa herbacianego, który może uszkodzić korzenie roślin.

domowe sposoby na ziemiórki, fot. Getty Images
domowe sposoby na ziemiórki, fot. Getty Images

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie ożywia rośliny doniczkowe

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także