Moja uprawa pomidorów i ogórków zawsze się udaje. Sekretem jest odżywka z przepisu babci

Moja uprawa pomidorów i ogórków zawsze się udaje. Sekretem jest odżywka z przepisu babci

Suplement dla pomidorów i ogórków, fot. gettyimages
Suplement dla pomidorów i ogórków, fot. gettyimages
28.04.2023 17:10, aktualizacja: 28.04.2023 19:01

Samodzielnie przygotuj suplement dla pomidorów i ogórków, a następnie odżyw nim swoje sadzonki w ogrodzie. Zaczną wówczas rosnąć jeszcze lepiej.

Rośliny i warzywa potrzebują właściwego odżywienia. Oczywiście możesz kupić specjalne odżywki w sklepach ogrodniczych, ale zdecydowanie taniej wyjdzie, jeżeli zrobisz je samodzielnie w domu. To w ogóle nie wymaga dużo pracy.

Jak zrobić nawóz do pomidorów i ogórków?

Najpierw do słoika wlej pół litra zimnej wody. Dodaj jedną łyżkę sody oczyszczonej i jedną łyżkę drożdży w proszku. Całość wymieszaj. Miksturę rozcieńcz w 10 litrach wody. Na koniec zasil nią swoje pomidory i ogórki. Oczywiście taką odżywką możesz też spokojnie podlewać inne rośliny. Dzięki niej dadzą lepsze plony i zyskają większą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne czy szkodniki. Co więcej, soda oczyszczona sprawi, że korzenie staną się mocniejsze, a rośliny rzadziej będą padały ofiarą chorób grzybowych. Musisz tylko pamiętać, że taki nawóz nie nadaje się do przechowywania i trzeba go wykorzystać zaraz po przygotowaniu. Dla uzyskania najlepszych efektów stosuj dwa lub trzy razy w miesiącu.

Suplement dla pomidorów i ogórków, fot. gettyimages
Suplement dla pomidorów i ogórków, fot. gettyimages

Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów?

Kiedy po upalnym lecie dość szybko nadchodzi jesień, to niektóre pomidory nie są w stanie wówczas dojrzeć. Przy obniżającej się temperaturze i coraz mniejszej ilości słońca zostajemy z całą armią zielonych pomidorów na krzaczkach. W takiej sytuacji koniecznie musisz je zebrać (aby nie zmarzły) i sztucznie przyspieszyć ich proces dojrzewania. To naprawdę proste. Pomidory szybko zaczerwienią się, kiedy będą znajdowały się w ciepłym miejscu. Dlatego urządź im dojrzewalnię w kartonie. Na spód pudełka połóż gazetę. Następnie rozłóż pomidory w taki sposób, aby nie stykały się ze sobą. Później przykryj je drugą gazetą. Karton odstaw w ciepłe miejsce i regularnie sprawdzaj stan swoich plonów. Po niedługim czasie powinny się ładnie zaczerwienić. Dojrzewanie przyspieszy też etylen, który wydzielają niektóre owoce (jabłka, morele, brzoskwinie, awokado, mango, nektarynki, papaja, gruszki, banany). Zielone pomidory zamknij w szufladzie z wybranymi owocami i poczekaj, aż nabiorą ładnego koloru.

Suplement dla pomidorów i ogórków, fot. gettyimages
Suplement dla pomidorów i ogórków, fot. gettyimages

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także