NewsyMorskie organy nucą muzykę fal, którą tworzą woda i wiatr chorwackiego wybrzeża przez cały rok!

Morskie organy nucą muzykę fal, którą tworzą woda i wiatr chorwackiego wybrzeża przez cały rok!

Morskie organy zadar Fot. Twitter/AmitripsTravel
Morskie organy zadar Fot. Twitter/AmitripsTravel
Mateusz Zelek
12.08.2022 10:22, aktualizacja: 12.08.2022 11:05

Chorwacja to przepiękny i urokliwy kraj, który ma niezwykle wiele do zaoferowania turystom.  Jednym z najciekawszych miejskich projektów są morskie organy w miejscowości Zadar, które każdego dnia raczą mieszkańców oraz przyjezdnych cudną pieśnią.

Chorwacja jest ciągle ulubionym miejscem na letnie wyjazdy Polaków. W końcu każdy z odwiedzających ten kraj turystów, ma swoje ulubione, sprawdzone miejsca. Miasta i miasteczka mają niepowtarzalny urok, woda - wyjątkowy kolor i czystość, a widoki poprawiają nastrój każdemu. To idealne miejsce na wypoczynek!

Zadar

Miasto położone w Dalmacji, piąte pod względem wielkości w całej Chorwacji, z pięknym portem, z którego codziennie wypływają żaglówki na Morze Adriatyckie. Zadar może nie jest tak uroczym miasteczkiem jak Szybenik czy Dubrownik, ale w drodze na południe Chorwacji na pewno warto się w nim zatrzymać.

Morskie organy - Zadar. Muzyka generowana przez wiatr

Twitter/space_cowboy_zd
Twitter/space_cowboy_zd

Za ciekawy projekt, który znajdziemy w mieście Zadar odpowiada grupa ludzi. W 2004 roku chorwacki architekt Nikola Bašić stworzył wizję, a następnie podjął pracę we współpracy z gronem specjalistów, wśród których znaleźli się Vladimir Andročec (hydraulika), Ivan Stamać (dźwięk), Matija Galošić (design) i Tomislav Heferer (projekt i strojenie instrumentu). Pierwsze dźwięki niezwykłej konstrukcji usłyszeć można było 15 kwietnia 2005 roku.

Intrygujące przeżycie

Twitter/AmitripsTravel
Twitter/AmitripsTravel

Wchodzące do morza kamienne schody podzielono na 7 dziesięciometrowych sekcji. Dzięki 35 polietylenowych rur o różnych długościach, średnicach i nachyleniach, stworzono w pewnym rodzaju pudła rezonansowe. To właśnie ruch wody wewnątrz tych rur generuje odpowiednie tonacje i dźwięki. Ten właśnie projekt nagrodzono Europejską Nagrodą Przestrzeni Publicznych w maju 2006 roku.

Posłuchajcie sami, jak intrygujące dźwięki wydobywają się z tej nietuzinkowej konstrukcji, to morskie organy w miejscowości Zadar na Chorwacji:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także