×

15 zadziwiających atrakcji turystycznych w Polsce. O nich słyszeli tylko zapaleni podróżnicy

Niezwykłe i tajemnicze mało znane polskie zabytki oraz atrakcje turystyczne można znaleźć nie tylko za granicą. Zakątki naszego kraju kryją wiele ciekawych miejsc, z którymi wiążą się często zagadkowe i mroczne historie. Czas ruszać w Polskę. Sprawdź, która mało znana polska atrakcja turystyczna jest dla Ciebie całkowicie nową, nieodkrytą kartą na mapie Polski.

1. Polska piramidami stoi

We wsi Sarnowo (woj. kujawsko-pomorskie) znajdują się grobowce, które są starsze niż piramidy w Gizie.  Zostały zbudowane w IV tys. p.n.e. Ich podstawę stanowią duże głazy, który później obsypywane były ziemią. Mają kształt wydłużonego trapezu lub trójkąta (najdłuższy grobowiec ma 126 metrów).

Eder/wikimediacommons

Co ciekawe w naszym kraju również można zobaczyć piramidy, które pełnią funkcję grobowców. To wyjątkowo mało znane polskie zabytki. Najsłynniejsze piramidy znajdują się:

  • piramida we wsi Rapa na Mazurach,
  • w Małopolsce piramida w Zagórzanach,
  • piramida w Rożnowie (woj. opolskie),
  • Wieża Ariańska w lubelskiej wsi Krynica,
  • piramida w Międzybrodziu (woj. podkarpackie).
piramida
Sławomir Milejski/wikimediacommons

2. Wulkany na Dolnym Śląsku

W Polsce mamy wulkany. Liczą sobie 500 milionów lat i znajdują się w Górach Kaczawskich na Dolnym Śląsku. Rejon ten zwany jest Krainą Wygasłych Wulkanów, a najwyższy z nich to  Ostrzyca, która ma 501 m n.p.m. Przypuszcza się, że w czasie swojej wulkanicznej aktywności mogła być dwa razy wyższa.

góra
Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów/facebook

3. Pustynne klimaty

Pustynia Błędowska to największy i jedyny w całej Europie obszar występowania piasków śródlądowych. Leży na pograniczy województwa małopolskiego oraz śląskiego. Co ciekawe jeszcze na początku XX wieku obserwowano tam burze piaskowe oraz zjawisko fatamorgany.

pustynia
Jakub Hałun/wikimediacommons

4. Statkiem po trawie

Kanał Elbląski łączy zachodnio-mazurskie jeziora z Zalewem Wiślanym i ma 151,7 km długości. Rejs po nim to wielka polska atrakcja, gdyż częściowo odbywa się po trawie. Wszystko za sprawą pięciu specjalnie wybudowanych pochylni umożliwiających pokonanie statkom suchego lądu, który znajduje się pomiędzy niektórymi jeziorami.

statek
rysnal/wikimediacommons

5. Wiekowa piwiarnia

Piwnica Świdnicka we Wrocławiu to najstarsza działająca piwiarnia w całej Europie. Powstała w 1273 roku w podziemiach ratusza. Jej specjalnością od 1332 roku do końca XVI wieku było jęczmienne piwo sprowadzane ze Świdnicy. Później zastąpiono je lokalnym piwem pszenicznym.

bar
Barbara Maliszewska/wikimediacommons

6. Kolejka w kaplicy

W kopalni soli w Bochni znajduje się jedyna na świecie kaplica (św. Kingi), przez którą prowadzą tory kolejowe. Jeździ po nich kolejka Kuba. Nazwę odziedziczyła po ostatnim koniu jaki pracował w kopalni. To kolejne mało znana polska atrakcja.

kaplica mało znana polska atrakcja turystyczna
pinterest

7. Rekord wysokości

Maszt radiowy w Konstantynowie (woj. mazowieckie) był do 1991 roku najwyższą budowlą na świecie. Miał ponad 646 metrów wysokości i zawalił się podczas prowadzenia prac konserwatorskich.

maszt
Hiuppo/wikimediacommons

8. Kiedy zatrzęsła się ziemia

5 czerwca 1443 roku na Dolnym Śląsku miało miejsce najsilniejsze trzęsienie ziemi jakie kiedykolwiek odnotowano w Polsce. Według szacunków mogło mieć ok. 5,8 stopni w skali Richtera. Jan Długosz zanotował, że zginęło wówczas ok. 30 osób i uległy zniszczeniu kamienice i kościoły we Wrocławiu oraz Brzegu.

wrocław mało znana polska atrakcja turystyczna
wikimediacommons

9. Polski bumerang

W jaskini Obłazowa (nieopodal Białki Tatrzańskiej) znaleziono najstarszy bumerang na świecie. Został wykonany z ciosu mamuta i miał 71 cm długości. Jest datowany na ponad 30 tys. lat p.n.e.

bumerang
AlessiaBirri/twitter

10. Miasto na wyspach

Świnoujście leży na 44 wyspach. Trzy największe to: Wolin, Uznam i Karsibór.

młyn mało znana polska atrakcja turystyczna
Andrzej Łuczak/wikimediacommons

11. Sala pełna luster

W zamku w Pszczynie (woj. śląskie) można podziwiać dwa największe lustra w całej Europie. To naprawdę mało znana polska atrakcja turystyczna. Powierzchnia każdego z nich przekracza 14 m². Bez szwanku przetrwały II wojnę światową.

sala mało znana polska atrakcja turystyczna
womenofpoland.pl/instagram

12. Tak budowali Krzyżacy

W Malborku znajduje się największy na świecie gotycki zespół zamkowy. Zajmuje ok. 21 hektarów. Kompleks składa się z trzech części: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Zamku Niskiego. Co ciekawe do budowy Zamku Wysokiego wykorzystano 3,5 miliona glinianych cegieł, które były wykonane ręcznie.

zamek
Gregy/wikimediacommons

13. Polski Egipt

Przez miasto Kolbuszowa (woj. podkarpackie) przepływa rzeka Nil. Ma jedynie 13 km długości, a do połowy XIX wieku nosiła nazwę Trześń.

nil
instagram

14. Tajemnicze kratery

Na peryferiach Poznania znajduje się rezerwat przyrody Morasko. Wyróżnia go siedem kraterów, które są pozostałością po upadku meteorytu. Doszło do niego ok. 5 tysięcy lat temu. Największy krater na średnicą ok. 60 metrów.

krater
wikimediacommons

15. Drogocenny bursztyn

Zaginiona bursztynowa komnata powstała na zamówienie króla pruskiego – Fryderyka I. Miała stanowić wystrój jego gabinetu w pałacu pod Berlinem. Została wykonana z ok. 5-6 ton bursztynu, a prace nad nią trwały 11 lat. Komnata zaginęła w tajemniczych okolicznościach, a dziś szacuje się, że jej wartość może sięgać nawet 1 miliarda PLN.

komnata mało znana polska atrakcja turystyczna
wikimediacommons

 

Może Cię zainteresować

zamknij