×

15 zadziwiających atrakcji turystycznych w Polsce. O nich słyszeli tylko zapaleni podróżnicy

Niezwykłe i tajemnicze zabytki oraz atrakcje turystyczne można znaleźć nie tylko za granicą. Zakątki naszego kraju kryją wiele ciekawych miejsc, z którymi wiążą się często zagadkowe i mroczne historie. Czas ruszać w Polskę. 😉

1. Polska piramidami stoi

We wsi Sarnowo (woj. kujawsko-pomorskie) znajdują się grobowce, które są starsze niż piramidy w Gizie.  Zostały zbudowane w IV tys. p.n.e. Ich podstawę stanowią duże głazy, który później obsypywane były ziemią. Mają kształt wydłużonego trapezu lub trójkąta (najdłuższy grobowiec ma 126 metrów).

Co ciekawe w naszym kraju również można zobaczyć piramidy, które pełnią funkcję grobowców. Najsłynniejsze z nich to:

  • piramida we wsi Rapa na Mazurach,
  • piramida w małopolskich Zagórzanach,
  • piramida w Rożnowie (woj. opolskie),
  • Wieża Ariańska w lubelskiej wsi Krynica,
  • piramida w Międzybrodziu (woj. podkarpackie).

2. Wulkany na Dolnym Śląsku

W Polsce mamy wulkany. Liczą sobie 500 milionów lat i znajdują się w Górach Kaczawskich na Dolnym Śląsku. Rejon ten zwany jest Krainą Wygasłych Wulkanów, a najwyższy z nich to  Ostrzyca, która ma 501 m n.p.m. Przypuszcza się, że w czasie swojej wulkanicznej aktywności mogła być dwa razy wyższa.

3. Pustynne klimaty

Pustynia Błędowska to największy i jedyny w całej Europie obszar występowania piasków śródlądowych. Leży na pograniczy województwa małopolskiego oraz śląskiego. Co ciekawe jeszcze na początku XX wieku obserwowano tam burze piaskowe oraz zjawisko fatamorgany.

4. Statkiem po trawie

Kanał Elbląski łączy zachodnio-mazurskie jeziora z Zalewem Wiślanym i ma 151,7 km długości. Rejs po nim to wielka atrakcja, gdyż częściowo odbywa się po trawie. Wszystko za sprawą pięciu specjalnie wybudowanych pochylni umożliwiających pokonanie statkom suchego lądu, który znajduje się pomiędzy niektórymi jeziorami.

5. Wiekowa piwiarnia

Piwnica Świdnicka we Wrocławiu to najstarsza działająca piwiarnia w całej Europie. Powstała w 1273 roku w podziemiach ratusza. Jej specjalnością od 1332 roku do końca XVI wieku było jęczmienne piwo sprowadzane ze Świdnicy. Później zastąpiono je lokalnym piwem pszenicznym.

6. Kolejka w kaplicy

W kopalni soli w Bochni znajduje się jedyna na świecie kaplica (św. Kingi), przez którą prowadzą tory kolejowe. Jeździ po nich kolejka Kuba. Nazwę odziedziczyła po ostatnim koniu jaki pracował w kopalni.

7. Rekord wysokości

Maszt radiowy w Konstantynowie (woj. mazowieckie) był do 1991 roku najwyższą budowlą na świecie. Miał ponad 646 metrów wysokości i zawalił się podczas prowadzenia prac konserwatorskich.

8. Kiedy zatrzęsła się ziemia

5 czerwca 1443 roku na Dolnym Śląsku miało miejsce najsilniejsze trzęsienie ziemi jakie kiedykolwiek odnotowano w Polsce. Według szacunków mogło mieć ok. 5,8 stopni w skali Richtera. Jan Długosz zanotował, że zginęło wówczas ok. 30 osób i uległy zniszczeniu kamienice i kościoły we Wrocławiu oraz Brzegu.

9. Polski bumerang

W jaskini Obłazowa (nieopodal Białki Tatrzańskiej) znaleziono najstarszy bumerang na świecie. Został wykonany z ciosu mamuta i miał 71 cm długości. Jest datowany na ponad 30 tys. lat p.n.e.

10. Miasto na wyspach

Świnoujście leży na 44 wyspach. Trzy największe to: Wolin, Uznam i Karsibór.

11. Sala pełna luster

W zamku w Pszczynie (woj. śląskie) można podziwiać dwa największe lustra w całej Europie. Powierzchnia każdego z nich przekracza 14 m². Bez szwanku przetrwały II wojnę światową.

12. Tak budowali Krzyżacy

W Malborku znajduje się największy na świecie gotycki zespół zamkowy. Zajmuje ok. 21 hektarów. Kompleks składa się z trzech części: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Zamku Niskiego. Co ciekawe do budowy Zamku Wysokiego wykorzystano 3,5 miliona glinianych cegieł, które były wykonane ręcznie.

13. Polski Egipt

Przez miasto Kolbuszowa (woj. podkarpackie) przepływa rzeka Nil. Ma jedynie 13 km długości, a do połowy XIX wieku nosiła nazwę Trześń.

14. Tajemnicze kratery

Na peryferiach Poznania znajduje się rezerwat przyrody Morasko. Wyróżnia go siedem kraterów, które są pozostałością po upadku meteorytu. Doszło do niego ok. 5 tysięcy lat temu. Największy krater na średnicą ok. 60 metrów.

15. Drogocenny bursztyn

Zaginiona bursztynowa komnata powstała na zamówienie króla pruskiego – Fryderyka I. Miała stanowić wystrój jego gabinetu w pałacu pod Berlinem. Została wykonana z ok. 5-6 ton bursztynu, a prace nad nią trwały 11 lat. Komnata zaginęła w tajemniczych okolicznościach, a dziś szacuje się, że jej wartość może sięgać nawet 1 miliarda PLN.

O której polskiej atrakcji nigdy nie słyszałeś?

13 dowodów na to, że urlop w USA to wyzwanie dla każdego. Zwyczaje Amerykanów wywołują szok

 

Wybrane dla Ciebie

19 turystycznych perełek, które wprawią w zachwyt każdego kanapowca i zachęcą go do przeglądania folderów biur podróży

Podczas podróży po świecie można odkryć naprawdę wiele turystycznych perełek. Każdy kontynent ma do zaoferowania coś innego. W Dubaju można popływać w najgłębszym basenie, a w Holandii przejść się po moście Mojżesza. Świat jest niezwykły! 1. Winiarnia w Ayegui oferuje pielgrzymom darmowy alkohol. Znajduje się na szlaku pielgrzymkowym św. Jakuba 2. Księgarnia z półkami na […]

10 dziwacznych zabytków, które mogły stworzyć tylko lekko szalone umysły. Takie cuda jedynie w USA

USA jest krajem, który potrafi zadziwić każdego turystę. Tylko tam zobaczymy mrożoną jajecznicę, flagi powiewające na każdym budynku czy elektryczne wózki sklepowe przeznaczone dla otyłych osób. Nie ustępują im także zabytki. Niektóre z nich są naprawdę wymyślne. 1. Dog Bark Park Inn, Cottonwood (Idaho) Ten wyjątkowy motel stoi przy autostradzie 95. Wygląda jak ogromny pies […]

Rzeszów poza utartym szlakiem. 7 atrakcji, które zaskoczą nawet wymagających podróżników

Zapraszamy do Rzeszowa! Miasto słynie z Muzeum Dobranocek, podziemnego szlaku piwnic udostępnionego do zwiedzania oraz zabytkowej architektury. Osoby szukające niecodziennych atrakcji również nie poczują się zawiedzione. 1. Multimedialna fontanna cieszy oko już od 2013 roku. Mieści się przy al. Lubomirskich Wieczorem staje się miejscem, gdzie odbywają się bajkowe pokazy będące połączeniem dźwięku, wody, światła i […]

10 zabytków światowej klasy mających brata bliźniaka. Prezentują się równie spektakularnie

Istnieją takie kultowe zabytki na świecie, które chciałby zobaczyć na własne oczy niemal każdy. W związku z tym są stale oblegane przez podróżników. Jednak niektóre z tych popularnych miejsc mają swoje bliźniacze rodzeństwo. Te atrakcje turystyczne są mniej znane, ale prezentują się równie spektakularnie. I nie będziesz miał wrażenia, że całe grupy zwiedzających depczą Ci […]

19 nieprawdopodobnych zdjęć opuszczonych miejsc, które zapierają dech w piersiach!

Opuszczone miejsca zawsze przyciągają osoby, które interesują się historią. Liczą, że odkryją jakieś sekrety, które mogą się kryć. Przedstawiamy intrygujące fotografie miejsc, które już najlepsze lata mają za sobą. #1 Jaskinia pełna starych samochodów w Walii #2 Opuszczony szkielet restauracji z lat 50. w modnych stylu UFO, Petropolis, Brazylia #3 Rosyjskie promy kosmiczne opuszczone ponad […]

23 jadalne rzeźby, które są godną konkurencją dla tradycyjnych dzieł sztuki. Wykonuje je Włoch

Valeriano Fatica to prawdziwy mistrz carvingu. Włoski artysta przemienia owoce, warzywa, ziarna kawy, a nawet sery w niezwykłe rzeźby. One wyglądają tak fenomenalnie, że wiele osób nie pokusiłoby się o ich zjedzenie. 😉 1. Arbuzowy żółw z niespodzianką pod skorupą 2. Mount Rushmore wyrzeźbione w trufli  3. Głowa małpy z arbuza 4. Serowe portrety matek […]