PoradyMotyle kochają ten krzew. Zasadź go w ogrodzie, a przyleci ich całe mnóstwo!

Motyle kochają ten krzew. Zasadź go w ogrodzie, a przyleci ich całe mnóstwo!

Co przyciąga motyle, fot. Gettyimages
Co przyciąga motyle, fot. Gettyimages

28.04.2023 10:22, aktual.: 28.04.2023 19:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co przyciąga motyle? Nic innego jak "motyli krzew", czyli potoczne określenie budlei Dawida. Jego piękne kwiaty są najlepszym wabikiem na te barwne stworzenia. Zaroi się od nich w ogrodzie, jeśli zasadzisz tę roślinę!

Budleja to roślina zyskująca coraz większą popularność. Nie jest trudna w uprawie, a wygląda bardzo efektownie. Co więcej, przyciąga do ogrodu motyle, których widok nieodmiennie cieszy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej roślinie.

Co przyciąga motyle?

Tym, co sprawia, że budleja Dawida przyciąga motyle, jest słodki zapach jej kwiatów. Te przepiękne owady zlatują do krzewu całymi chmarami i zbierają nektar z jego kolorowych kwiatów. Właśnie dlatego ta roślina zyskała sławę jako "motyli krzew".

Co przyciąga motyle?
Co przyciąga motyle?

Co wziąć pod uwagę, wybierając "motyli krzew"?

Budleja Dawida ma wiele odmian. Krzewy miewają różną wielkość, wypuszczają też kwiaty w wielu różnych kolorach. Wybierając "motyli krzew", zastanów się, ile masz na niego miejsca. Budleja może osiągać od 1 do 5 metrów wysokości! Jej długie pędy uginają się pod ciężarem kwiatostanów, których długość może sięgać nawet 70 cm. Weź pod uwagę również kolor kwiatów, jakie wypuści krzew i dopasuj go do pozostałych roślin w ogrodzie. Drobne kwiaty "motylego krzewu" mogą być białe, różowe, niebieskie, fioletowe, a nawet purpurowe.

Co przyciąga motyle? Fot. Getty Images
Co przyciąga motyle? Fot. Getty Images

Co musisz wiedzieć o uprawie rośliny, która przyciąga motyle?

Budleja Dawida jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie. By zakwitła, a co za tym idzie, zaczęła przyciągać motyle, musisz pamiętać tylko o kilku rzeczach.

  • Budleję najlepiej sadzić wiosną lub jesienią.
  • Zasadź "motyli krzew" w przepuszczalnej, żyznej i umiarkowanie wilgotnej glebie o odczynie obojętnym lub zasadowym.
  • Zapewnij budlei słoneczne, osłonięte od wiatru stanowisko.
  • Po zasadzeniu krzewu wysyp wokół ściółkę z odkwaszonego torfu lub kory sosnowej.
  • Regularnie podlewaj krzew, szczególnie w czasie suszy. Dobrze sprawdzi się twarda woda. Pamiętaj, że ziemia nie powinna być mokra — ma być jedynie wilgotna.
  • Krzew przycinaj wiosną, ale dopiero po całkowitym ustąpieniu silnych mrozów (końcówka marca lub kwiecień). Zabieg wykonaj w suchy, ciepły i słoneczny dzień. Stare pędy przycinaj skośnie 10 cm nad ziemią, a młodsze 30 cm nad ziemią.

10 ogrodniczych trików, których nauczyła mnie mama! ?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także