PoradyOrganizacja6 sygnałów dotyczących mowy ciała. Pomogą Ci czytać rozmówcę jak otwartą księgę

6 sygnałów dotyczących mowy ciała. Pomogą Ci czytać rozmówcę jak otwartą księgę

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że mowa ciała potrafi zdradzić więcej niż wypowiedziane słowa. Nawet jeśli bardzo nie chcesz czegoś powiedzieć, to Twoje ręce czy ułożenie nóg mogą zdradzić co naprawdę myślisz. Chcesz dobrze analizować zachowanie swojego rozmówcy i wiedzieć co tak naprawdę czuje? Dzięki tym radom będziesz czytać z niego jak z otwartej księgi!

6 sygnałów dotyczących mowy ciała. Pomogą Ci czytać rozmówcę jak otwartą księgę
Katarzyna

20.08.2019 | aktual.: 20.08.2019 15:53

#1 Uśmiech

eastnews.ru / eastnews.ru
eastnews.ru / eastnews.ru

W trakcie rozmowy obserwuj, jak Twój rozmówca się uśmiecha. Po czasie łatwo odróżnisz fałszywy uśmiech od szczerego, a to wszystko ze względu na różne grupy mięśni które są za niego odpowiedzialne.

- Szczery uśmiech - używane są mięśnie, które podciągają wargi do góry, widoczne są również zmarszczki wokół oczu; skóra pod brwiami może trochę się zmarszczyć.

- Fałszywy uśmiech - mięśnie przesuwają kąciki warg od siebie; górna część twarzy pozostaje jednak nieruchoma.

# Uścisk dłoni

youtube.com / youtube.com
youtube.com / youtube.com

Sposób, w jaki podajesz rękę, może pomóc Ci w uzyskaniu dobrego pierwszego wrażenia. Wyróżnia się 3 rodzaje uścisku dłoni:

- Skromny - dłoń skierowana do góry,

- Dominujący - dłoń skierowana w dół,

- Neutralny - ręce obu osób są w tej samej pozycji.

Zobacz, jak nowopoznana osoba podaje Ci rękę. Jeśli jest to osoba, która lubi dominować to jest prawdopodobne, że w trakcie rozmowy nie będzie w ogóle brała Twojej opinii pod uwagę. Osoby o neutralnym lub skromnym uścisku dłoni będą mogły omówić z Tobą pewne kwestię, to również dobry tym uścisku gdy musisz przekazać komuś trudne informacje. Zwróć uwagę na zachowanie niektórych polityków - gdy chcą mieć przewagę nad rozmówcą często dodają proste "ludzkie" gesty tj. klepnięcie po ramieniu lub uścisk obiema rękami dłoni rozmówcy. W rezultacie osoba może stracić swoją pewność siebie i zostać zmanipulowana przez rozmówcę.

#3 Obserwuj dłonie

Zamknięte dłonie prawie zawsze wskazują na lęk lub zły nastrój. Zwróć uwagę czy Twój rozmówca ma zaciśnięte pięści lub trzyma ręce razem. To samo dotyczy sytuacji, w której osoba trzyma mały przedmiot obiema rękami.

Kiedy osoba trzyma ręce razem oznacza to, że będzie trudno dojść z rozmówcą do porozumienia. Co więcej, napięcie może być spowodowane nieszczerością, która zawsze wymaga pewnego wysiłku emocjonalnego.

#4 Obserwuj zmianę pozycji rąk

Kiedy kładziemy ręce za plecami, pokazujemy swoją wrażliwą stronę. Osoby które wykonują ten gest robią to tylko wtedy gdy czują się pewnie danej chwili. Najprawdopodobniej nie mają nic do ukrycia i są z Tobą całkowicie szczere. Możesz spróbować tej pozycji gdy czujesz się niekomfortowo i użyć jej, aby poczuć się lepiej. Ta pozycja sprawi, że poczujesz się pewniej.

#5 Oszacuj poziom stresu rozmówcy

Małe ruchy, takie jak poprawianie włosów czy dotykanie biżuterii może wskazywać, że rozmówca jest zmartwiony, zaniepokojony lub niespokojny. W takich sytuacjach mężczyźni często dotykają swojej twarzy, zaś kobiety szyi lub włosów. Takie działania pomagają ustabilizować tętno i nieco się wyciszyć. Jeśli zauważysz, że dana osoba zaczyna się stresować, zacznij mówić o czymś pozytywnym.

#6 Zwróć uwagę na posturę

eastnews.ru / eastnews.ru
eastnews.ru / eastnews.ru

Nogi szeroko otwarte: osoba próbuje znaleźć jakiś sposób aby pokazać, że czuje się pewna siebie. Jednak w rzeczywistości oznacza to, że jest coś co ją martwi lub stresuje. Im większa odległość między nogami, tym stres jest większy.

Nogi skrzyżowane: pozycja przeciwna do wyżej wymienionej. Jeśli czułbyś się zagrożony z pewnością nie krzyżowałbyś swoich nóg co uniemożliwiłoby szybkie opuszczenie danego miejsca. Taka pozycja oznacza, że czujesz się spokojnie i komfortowo w danej sytuacji.

Zwracaj także uwagę na stopy:

Podeszwa na ziemi, a palce uniesione do góry rozmówca jest w dobrym nastroju. Może właśnie usłyszał coś miłego.

Pięta w górze, czubek na ziemi: to sygnał, że dana osoba przygotowuje się do zrobienia czegoś np. opuszczenia pomieszczenia lub zmiany tematu.

Który trik znałeś do tej pory? Jak sobie radzisz w czytaniu mowy ciała swojego rozmówcy? Zwracasz na nią uwagę w trakcie rozmowy? Daj znać w komentarzu!