PoradyLajfhakiMożesz udrożnić odpływ za pomocą butelki. To banalnie proste, a mało kto o tym wie

Możesz udrożnić odpływ za pomocą butelki. To banalnie proste, a mało kto o tym wie

jak udrożnić odpływ, fot. Genialne
jak udrożnić odpływ, fot. Genialne

04.08.2023 19:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zatkany zlew czy umywalka to niemała tragedia. Blokująca się woda utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, więc prędzej czy później należy udrożnić odpływ. Nie masz pomysłu, jak się za to zabrać? Podpowiadamy.

Najłatwiejsza, ale zarazem najdroższa opcja, to wezwanie fachowca. Prawda jest jednak taka, że w większości przypadków możemy poradzić sobie sami. Jeśli zastanawiasz się, jak udrożnić odpływ bez zbędnych kosztów, mamy dla ciebie sprytny trik. Wystarczy, że przygotujesz plastikową butelkę i będziesz postępować według poniższej instrukcji.

Nie potrzebujesz hydraulika, by udrożnić odpływ

Zatkany zlew to bardzo częste zjawisko w naszych domach. W głównej mierze jest spowodowane małymi grzeszkami, które popełniamy na co dzień. W końcu kto kiedyś nie spuścił odrobiny fusów z kawy czy herbaty lub też nie wylał tłuszczu z patelni prosto do odpływu? Takie sytuacje zdarzają się notorycznie, ale ich przykre konsekwencje dotykają nas w najmniej odpowiednim momencie, np. podczas przygotowań do rodzinnej imprezy. Kiedy już dojdzie do takiej awarii, musisz wykazać się sprytem, a dopiero w ostateczności prosić o pomoc specjalistę. Całe szczęście istnieje mnóstwo przydatnych trików na walkę z zatorami, a jeden z nich znajdziesz poniżej.

Jak udrożnić odpływ, fot. freepik
Jak udrożnić odpływ, fot. freepik

Koniec z zatkanym zlewem, udrożnisz go w kilka minut

Nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu do przetykania rur, wystarczy, że zaopatrzysz się w plastikową butelkę do połowy napełnioną wodą i niewielką ścierkę. Pierwszym krokiem będzie napełnienie zatkanego zlewu odpowiednią ilością wody — mniej więcej do połowy, ma nie sięgać górnej szczeliny. Ścierkę zwilżamy i wpychamy do otworu w taki sposób, by woda nie miała szansy uciec. Kiedy woda jest na odpowiednim poziomie, możemy przystąpić do udrażniania. Odkręconą butelkę wpychamy jak najbliżej odpływu i energicznie ściskamy. Woda ma zostać wypchnięta wprost do ujścia. Powtarzamy tę czynność kilka razy, aż zlew się udrożni, a woda zacznie ściekać w normalnym tempie. Jeśli nie uda się za pierwszym razem, możesz wykonać wszystko od początku. Czasami mocniejsze zatory potrzebują większej ilości powtórzeń. Na sam koniec możesz zalać zlew gorącą wodą, która dodatkowo przeczyści rury z zanieczyszczeń, które w nich zalegają.

Jak udrożnić odpływ, fot. freepik
Jak udrożnić odpływ, fot. freepik

Inny sposób na zatkany zlew

Równie popularny sposób to wykorzystanie sody oczyszczonej w połączeniu z octem. Ta mieszanka ma za zadanie dosłownie przegryźć się przez zator w rurach. Wystarczy, że odpływ zasypiesz 4 łyżeczkami sody oczyszczonej,  a następnie zalejesz całość dwoma szklankami octu. Całość pozostawiamy na 5 minut, a następnie zalewamy litrem gorącej wody. 

Jak udrożnić odpływ, fot. freepik
Jak udrożnić odpływ, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także