PoradyKuzynka z zagranicy zdradziła mi sposób na czyszczenie lustra. Prościej się nie da!

Kuzynka z zagranicy zdradziła mi sposób na czyszczenie lustra. Prościej się nie da!

mycie lustra, fot. Genialne
mycie lustra, fot. Genialne

25.08.2023 22:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mycie lustra potrafi przysporzyć niemałego bólu głowy. Jeśli użyjesz nieodpowiednich narzędzi lub preparatów, efekt końcowy może być gorszy niż przed rozpoczęciem pracy. Podpowiadamy, co zrobić, by lustro zawsze było idealnie wypucowane.

Szyby i lustra sprawiają w czasie sprzątania najwięcej kłopotów, ponieważ niewłaściwe środki zostawiają na nich smugi, które szpecą idealnie gładkie powierzchnie. Na szczęście jest kilka sprawdzonych patentów na mycie lustra. I wcale nie mówimy tu o sklepowych detergentach. Możesz wyczyścić je taniej i bardziej ekologicznie, ale równie skutecznie. Wystarczy wykorzystać kilka rzeczy, które pewnie i tak masz w domu.

Jak zabrać się za mycie lustra?

Przede wszystkim pamiętaj, że lustro należy myć miękką ściereczką z mikrofibry. Papierowe ręczniki nie są najlepszą opcją, ponieważ zostawiają na szkle białe paproszki — fragmenty włókien. Jeśli chcesz czymś zastąpić ściereczkę, użyj starej gazety (z szorstkimi stronami) lub starej pończochy. Obydwa materiały wykorzystywały do pucowania okien już nasze babcie i były bardzo zadowolone z efektów.

Mycie lustra papierowym ręcznikiem to nie najlepszy pomysł. Fot. Freepik
Mycie lustra papierowym ręcznikiem to nie najlepszy pomysł. Fot. Freepik

Mycie lustra. Jakich preparatów używać?

Jednym z najlepszych środków do mycia lustra jest mieszanka wody i octu. Połącz je w proporcji 4:1 i wlej do butelki ze spryskiwaczem. Następnie nanoś na lustro i poleruj. Będzie idealnie czyste i nie powstaną na nim smugi. Alternatywą jest mieszanka wody i soku z cytryny (na 1 l wody 4 łyżki soku). Mocne zabrudzenia skutecznie usuniesz wodą z płynem do naczyń. Najlepszym pogromcą smug, które mogą pojawić się po takim myciu, jest spirytus. Nakładaj go bez rozcieńczania, tylko na miejsca, w których pojawiły się nieestetyczne ślady.

Mycie lustra wymaga użycia odpowiednich preparatów. Fot. Freepik
Mycie lustra wymaga użycia odpowiednich preparatów. Fot. Freepik

Jak zabezpieczyć lustro przed parowaniem?

Łazienka jest miejscem, w którym panuje duża wilgoć. Często zdarza się, że para wodna osadza się na zawieszonym w niej lustrze i pozostawia brzydkie zacieki. Jest na to bardzo prosty sposób. Wystarczy zastosować ten sam patent, który polecaliśmy do ochrony kabiny prysznicowej przed kamieniem. Mowa o wykorzystaniu połówki ziemniaka. Wysmaruj miąższem lustro i wypoleruj, a zyska naturalną warstwę ochronną, do której nie będą przywierały cząsteczki wody.

Jak upewnić się, że lustro na pewno jest idealnie czyste?

Pewnie wiele razy byłeś zadowolony z efektu, jakim zakończyło się mycie lustra, ale po jakimś czasie zauważałeś, że jednak pozostały na nim smugi. To zdarza się dość często. Wystarczy zastosować prosty zabieg, by uniknąć konieczności ponownego polerowania lustra. Kiedy uważasz mycie za zakończone, dokładnie obejrzyj lustro z różnych stron i pod różnymi kątami. Postaraj się np. przesunąć się trochę w prawo, później nieco w lewo oraz pochylić i spojrzeć na nie od dołu. Jeśli zauważysz smugi, będziesz mógł od razu je wytrzeć. Jeśli ich nie zobaczysz, będziesz mógł opuścić łazienkę pewien, że lustro jest idealnie czyste.

sprzątanielustrołazienka