PoradyPod namiotem też można wygodnie spać. Oto jak wybrać najlepsze posłanie

Pod namiotem też można wygodnie spać. Oto jak wybrać najlepsze posłanie

Przed wyjazdem na biwak, powinieneś wyposażyć się nie tylko w namiot, ale także porządne posłanie. Dobrze jest wybrać takie, które zapewni komfort snu, ale również wygodę np. w czasie wędrówki. Podpowiadamy, na czym spać w namiocie.

Na czym spać w namiocie? Fot. Freepik
Na czym spać w namiocie? Fot. Freepik

13.08.2023 13:59

Każdy wie, że biwakowanie wiąże się ze spaniem w polowych warunkach. Nie oznacza to jednak, że musisz nastawić się na to, że przez całą wyprawę będziesz niewyspany i obolały z powodu twardego posłania. Jeśli nie wiesz, na czym spać w namiocie, mamy kilka propozycji.

Na czym spać w namiocie?

Jeśli wybierasz się na biwak pod namiot i szukasz posłania, na którym się wyśpisz, masz do wyboru kilka opcji. Na rynku dostępne są 3 rozwiązania, które warto rozważyć. Możesz wybrać: karimatę, dmuchany materac lub matę samopompującą. Każde z tych posłań ma swoje wady i zalety. Biwakowe "łóżka" różnią się nie tylko właściwościami, ale także ilością miejsca zajmowaną w bagażu, wagą oraz czasem rozkładania i składania. Zanim zdecydujesz, na czym chcesz spać, warto bliżej przyjrzeć się każdej z dostępnych opcji.

Na czym spać w namiocie? Fot. Freepik
Na czym spać w namiocie? Fot. Freepik

Na czym najlepiej spać pod namiotem?

Na co dzień śpimy w miękkich łóżkach, w których bez trudu możemy przyjąć wygodną pozycję. W czasie biwaku warunki nie są tak komfortowe, ale możesz zapewnić sobie w miarę wygodne posłanie. Jak wspomnieliśmy, masz 3 możliwości. Oto na czym możesz spać w namiocie.

  • Karimata to cienka pianka, którą rozwiniesz i zwiniesz w kilka sekund. Jest lekka i bezawaryjna, więc doskonale nadaje się na piesze wędrówki. Jej ogromną zaletą jest również niska cena (najtańsza kosztuje poniżej 20 zł). Nie jest to jednak opcja dla osób, które lubią miękkie podłoże do spania.
  • Dmuchany materac jest nieco droższy (opcja dla 1 osoby to koszt od ok. 40 zł w górę), ale bardzo wygodny. Do tego dobrze izoluje ciepło. Sprawdzi się na biwakach, podczas których zatrzymujesz się na dłużej w jednym miejscu. Rozłożenie i złożenie materaca trwa dłuższą chwilę. Poza tym wiele modeli wymaga użycia ręcznej lub mechanicznej pompki, która zajmuje w bagażu sporo przestrzeni. Materace są dość mocno awaryjne. Dostępne są zestawy naprawcze, ale jeśli powietrze ucieknie z posłania w środku nocy, na wyschnięcie kleju możesz czekać nawet do rana.
  • Mata samopompująca to najdroższa opcja (od ok. 70 zł w górę), ale najbardziej uniwersalna. Jest wykonana z pianki, którą można napompować. W użyciu jest równie prosta jak karimata, ale jest od niej cięższa (co może mieć znaczenie w czasie pieszych wędrówek). Zaletą maty samopompującej jest to, że nawet jeśli się przebije, nie odczujesz tego tak, jak w przypadku materaca. Od podłoża wciąż będzie oddzielała cię warstwa pianki.