PoradyNa rozmowie o pracę uważaj na test krzesła. Może cię pogrążyć

Na rozmowie o pracę uważaj na test krzesła. Może cię pogrążyć

Rekruterzy chętnie robią w czasie rozmów o pracę test krzesła. Fot. Freepik
Rekruterzy chętnie robią w czasie rozmów o pracę test krzesła. Fot. Freepik

04.09.2023 15:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Idziesz na rozmowę o pracę, siadasz na krześle naprzeciwko rekrutera i czujesz, że siedzenie się chwieje. Może to przypadek, a może... właśnie przechodzisz test krzesła! To jedna z nowych sztuczek stosowanych w czasie rekrutacji pracowników.

Szukanie pracy już samo w sobie jest stresujące. Nie zważając na to, rekruterzy często poddają kandydatów różnym wymyślnym testom. Wszystko po to, by sprawdzić, jak się zachowają, działając pod presją, gdy znajdą się w różnych nietypowych sytuacjach. Jednym z popularnych trików pomagających sprawdzić charakter kandydata na pracownika jest test krzesła. Wyjaśniamy, na czym polega i jak go zdać.

Na czym polega test krzesła?

Żadne pytania nie są w stanie zbadać charakteru człowieka i jego pewności siebie tak dobrze, jak niektóre — pozornie błahe — sytuacje. Rekruterzy mają tego świadomość, dlatego sztucznie stwarzają warunki, w których są w stanie sprawdzić reakcjekandydatów na różne nieprzewidziane zdarzenia. Test krzesła polega na usadzeniu osoby ubiegającej się o pracę na krześle z jedną nogą odrobinę krótszą. Siedzenie na takim meblu nie jest zbyt wygodne i sprawia, że człowiek rozprasza się i zaczyna jeszcze bardziej się stresować. Jak zachować się w takiej sytuacji? Poprosić o zmianę krzesła czy udawać, że wszystko jest w porządku? Niewłaściwe zachowanie może całkowicie przekreślić twoje szanse na zatrudnienie.

Test krzesła jest ostatnio bardzo popularny. Fot. Freepik
Test krzesła jest ostatnio bardzo popularny. Fot. Freepik

Jak zdać test krzesła na rozmowie o pracę?

Test krzesła ma sprawdzić twoją pewność siebie i zdolność do przejmowania inicjatywy. Najgorsze, co możesz zrobić, to udawać, że twoje krzesło nie jest wybrakowane. Rekruterzy oczekują od kandydatów, że podejmą jakieś działanie. Jeśli w pokoju stoi inne, wolne krzesło, możesz przeprosić na chwilę i po prostu wymienić mebel, informując o usterce. Jeśli w pomieszczeniu nie ma innych krzeseł, powinieneś poprosić osoby prowadzące rozmowę kwalifikacyjną o możliwość wymienienia go na nieuszkodzone. Tylko wykazując się asertywnością i inicjatywą, pomyślnie zdasz test krzesła.

Test krzesła może zaważyć na twojej karierze. Fot. Freepik
Test krzesła może zaważyć na twojej karierze. Fot. Freepik

Jakie są inne nietypowe testy robione przez rekruterów?

Sztuczka z wadliwym krzesłem nie jest jedynym sposobem na sprawdzenie kandydatów do pracy.

  • Dużą popularnością cieszy się wśród rekruterów tzw. test kawy. Jeśli w czasie rozmowy o pracę zaoferowano ci napój, dobrze zastanów się, co zrobić później z kubkiem lub szklanką. Masz dwie opcje: zostawić naczynie na stole lub odnieść je do kuchni (ewentualnie zapytać, gdzie je odstawić). Lepsze wrażenie zrobisz, jeśli postawisz na tę drugą opcję.
  • Czekając na swoją rozmowę kwalifikacyjną, możesz zostać poddany testowi recepcjonistki. Osoba na tym stanowisku może próbować zainicjować niezobowiązującą rozmowę. Jeśli będziesz unikać kontaktu wzrokowego i odpowiadać półsłówkami, najprawdopodobniej oblejesz. O wiele lepiej wyjdziesz na podjęciu uprzejmej konwersacji.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także