PoradyLajfhakiNa wakacjach owiń nim butelkę i wstaw do zamrażalnika

Na wakacjach owiń nim butelkę i wstaw do zamrażalnika

jak szybko schłodzić napój w domowych warunkach, fot. genialne.pl
jak szybko schłodzić napój w domowych warunkach, fot. genialne.pl
18.08.2023 13:47

Jest upał, a ty chcesz szybko schłodzić napój, by ugasić pragnienie. Wstawienie butelki do lodówki jest skuteczne, ale trwa zdecydowanie za długo. Da się przyśpieszyć ten proces, wystarczy wiedzieć jak!

Kiedy doskwiera upał odpowiednie nawodnienie to klucz do jego przetrwania. Bez odpowiedniej dawki płynów nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Schłodzony napój to ulga dla rozgrzanego ciała, dlatego warto mieć schłodzoną butelkę wewnątrz lodówki. Jeśli zapomniałeś ją tam wstawić, a chcesz w szybkim tempie coś schłodzić, jest na to sposób.

Odpowiednie nawodnienie podczas upałów

Europejską Agencję Bezpieczeństwa Żywności apeluje o spożycie minimum dwóch litrów płynów w dni, gdy słońce mocno daje o sobie znać. Mniejsza dawka może spowodować problemy z samopoczuciem, w tym silne bóle głowy, nudności, dezorientację i ogólne osłabienie. Są to objawy zaburzonych procesów metabolicznych, trawienia i wchłaniania. Z pewnością nie chcesz się tak czuć, więc zadbaj o to, by mieć zawsze wodę pod ręką.

jak szybko schłodzić napój w domowych warunkach, fot. freepik
jak szybko schłodzić napój w domowych warunkach, fot. freepik

Jak szybko schłodzić napój w domowych warunkach?

Wyobraź sobie taką sytuację: wybierasz się na basen, ale tuż przed samym wyjściem orientujesz się, że twoja woda jest ciepła, a na dworze panuje ogromny skwar. Picie takiego napoju nie wydaje się niczym przyjemnym. Istnieją dwa sposoby, by schłodzić butelki w dosłownie 15 minut. Pierwszy to wrzucenie do miski sporej ilości lodu, trochę wody i dwie łyżki soli kuchennej. Słona przyprawa narusza strukturę krystalizacji lodu i rozpuszcza go w ekspresowym tempie. Butelki w takiej kąpieli mają szansę lepiej a co najważniejsze, szybciej się schłodzić. Inny trik to wykorzystanie papierowych ręczników, które najczęściej służą ci do ścierania równych powierzchni. Wystarczy nasączyć ręcznik zimną wodą i okręcić dookoła butelki czy puszki. Następnie wrzucasz taki napój do zamrażarki i zostawiasz na 15 minut. Po tym czasie woda w tkaninie jest w stanie się zmrozić, a tym samym szybciej ochłodzi napoje. Aby jak najdłużej utrzymać niską temperaturę, schowaj butelki głęboko w torbie, tak by nie miały kontaktu z promieniami słonecznymi.

jak szybko schłodzić napój w domowych warunkach, fot. genialne.pl
jak szybko schłodzić napój w domowych warunkach, fot. genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także