PoradyLajfhakiNaciągacz tylko czeka, aż powiesz te słowa na początku rozmowy. Wypowiada je wielu ludzi

Naciągacz tylko czeka, aż powiesz te słowa na początku rozmowy. Wypowiada je wielu ludzi

Dzwoni nieznany numer? Uważaj na oszustów, fot. Freepik
Dzwoni nieznany numer? Uważaj na oszustów, fot. Freepik
16.09.2023 21:34

Widzisz, że dzwoni nieznany numer, a ty nie spodziewasz się żadnego telefonu? Uważaj na naciągaczy, gdyż w dzisiejszych czasach dzwonią oni do każdego z nas. Wyłudzają pieniądze lub dane osobowe, a kiedy już odbierzesz, musisz zachować odpowiednią postawę.

Na wyświetlaczu widzisz nieznany lub ukryty numer? Miej się na baczności, bo być może to naciągacz. Jeśli decydujesz się odebrać, zachowaj odpowiednią postawę. Jeden błąd i możesz słono zapłacić.

Jak się zachować, gdy dzwoni nieznany numer?

Nie od dziś słyszymy o oszustwach telefonicznych, najczęściej przeprowadzanych na osobach starszych, które nie są świadome niebezpieczeństwa. Oczywiście niemożliwe jest, by ocenić po numerze, czy dzwoni do nas oszust, lecz w pierwszym kontakcie trzeba zachować dozę ostrożności. Kiedy podnosisz słuchawkę, nie zaczynaj od "Tak, słucham". Naciągacz może nagrywać rozmowę a później dowolnie ją modyfikować, przycinać i zmieniać kolejność słów. W ten sposób zmanipulowane nagranie może być podkładką do tego, że np. zgodziłeś się na podpisanie jakiejś umowy. Najlepiej zacząć rozmowę od "słucham" lub "halo". W ten sposób możemy uniknąć najgorszych scenariuszy.

Obraz

Ktoś zadaje pytanie o twoje dane? Nigdy ich nie podawaj

Początek rozmowy jest ważny, lecz nie zapominaj o pewnych zasadach podczas dalszej rozmowy. Nigdy nie podawaj wrażliwych danych osobowych. Są to między innymi: numer PESEL, numer dowodu osobistego czy adres zamieszkania. To samo tyczy się numerów kart kredytowych i kont bankowych. Naciągacze często snują szczegółowe historie, przez które wierzysz w realność zdarzenia. Mogą powiedzieć, że twoje konto bankowe zostało przez kogoś przejęte, twoje dziecko uległo wypadkowi i trzeba szybko wpłacić pieniądze lub masz zaległy dług i trzeba go natychmiast uregulować. Opcji jest całe multum, często są one specjalnie personalizowane, by jak najbardziej przekonać człowieka do działania. Pamiętaj, że prawdziwy bank nie załatwia niczego takiego przez telefon, musisz się pojawić osobiście i wylegitymować dowodem osobistym, by podjąć pewne działania. Podobnie jest w przypadku innych instytucji, nikt nie będzie ci kazał nic instalować, płacić ani podpisywać umów bez wcześniejszych konsultacji.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także